Jídlo a receptyZdraví

Zdravé alternativy klasického mléka

Patříte-li mezi vegany nebo ty, kdo trpí intolerancí laktózy, nahrazujete mléko různými rostlinnými alternativami. Ty však používají i lidé, kteří žádné zdravotní potíže nemají. Jaké jsou tedy důvody? Rostlinné alternativy mléka obsahují vitamíny a minerály.

Výhody rostlinných alternativ mléka

Neobsahují laktózu. Ta některým lidem způsobuje zdravotní obtíže – průjmy, nadýmání nebo křeče. Jsou šetrné k životnímu prostředí. Jejich produkce zanechává menší ekologickou stopu. Jsou zdravé. Kravské mléko je sice zdrojem vápníku nebo vitamínu D. Také obsahuje nasycené tuky. Rostlinné alternativy v sobě mají zase zdravé dietní tuky, antioxidanty, vitamíny, minerály, fytosteroly nebo isoflavony.

Jaké rostlinné alternativy mléka jsou nejčastěji k dostání?

Existuje jich celá řada. Každá z nich je jedinečná, má své výhody a nevýhody.

Sójová alternativa

Poskytuje vápník, mangan nebo selen. Je dobrým zdrojem bílkovin, esenciálních mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin a isoflavonů. Ty pomáhají v boji proti některým zdravotním obtížím. Sójové mléko bývá obohacené o vitamíny B12 a D. Vyrábí se ze sójových bobů, které jsou bohaté na bílkoviny. Nevýhodou je méně tradiční chuť, na kterou si musíte zvykat. K dostání jsou však i různě ochucené alternativy.

sójové mléko

Ovesná alternativa

Někdo jí dává přednost před sójovou alternativou. Má obdobnou konzistenci jako klasické mléko. Je dobrým zdrojem bílkovin, vápníku, železa, fosforu, vitamínů B a D. Nabízí vyšší obsah vlákniny. Je spojována se snižováním tuků v těle a s protirakovinným účinky.

Mandlová alternativa

Opět velmi rozšířená varianta rostlinné alternativy mléka. Sice neobsahuje větší množství bílkovin, zato nabízí vitamín E, což je velmi silný druh antioxidantu. Dále v ní nalezneme vápník, hořčík, selen, draslík, zinek, měď nebo fosfor. Pokud je někdo alergický na ořechy, měl by si dát na její konzumaci pozor.

Kokosová alternativa

Tato je velmi populární ve východní části Asie a používá se nejen jako nápoj, ale i při vaření. Je ideální volbou pro všechny, kdo drží nízkosacharidovou dietu. Obsahuje nasycené tuky, kyselinu laurovou a je dobrým zdrojem vlákniny, vitamínů – především E, a minerálů – železo, vápník, draslík, zinek nebo hořčík.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button