Jídlo a receptyPřírodní léčbaZdraví

Základní informace o krevním tlaku a jeho varovné signály

70 milionů dospělých lidí trpí vysokým krevním tlakem, takzvanou hypertenzí a my bychom tak rozhodně neměli ignorovat varovné příznaky, které mohou později vést až k srdečnímu selhání, k srdečnímu infarktu, anebo k onemocnění ledvin.

Lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem, zaznamenávají příznaky, o které se s vámi podělíme. Co je však nejděsivější na této problematice je, že až jeden z pěti dospělých osob si výší svého krevního tlaku ani není vědom.

Lékaři jsou toho názoru, že pravidelné cvičení a zdravá strava jsou prevencí vysokého krevního tlaku, jaké jsou, ale jeho hodnoty?

  • Méně než 120/80 – jde o nižší krevní tlak
  • 139/89 – tlak je na hranici normálu
  • 140-159/90-99 – první stupeň vysokého krevního tlaku
  • 160 a výše / 100 a výše – druhý stupeň vysokého krevního tlaku

Mít přehled nad svým krevním tlakem je rozhodně potřeba. Pokud navíc zaznamenáte kterýkoli z níže uvedených příznaků vysokého krevního tlaku, je opravdu nutné, okamžitě reagovat a navštívit lékaře.

Jedná se např. o poruchy paměti, neschopnost udržet myšlenku v hlavě – to vše je varovným podnětem, který dále může dojít až k mrtvici, která postihuje zhruba osm z deseti lidí. Infarkt pak podle průzkumu postihuje jednoho člověka z deseti, a to právě v důsledku dlouhodobého vysokého krevního tlaku, který se dá léčit.

Aneurysma je dalším projevem, kdy se jedná o oslabené krevní cévy, které samozřejmě sami nemůžeme bez lékařského vyšetření rozpoznat.

tlak

Za to případné oční problémy, závratě, mdloby, apod., které  jsou projevem nízkého krevního tlaku, rozpoznáme stoprocentně. Nízký krevní tlak je typický zejména u lidí starších 65 let, ale nevyhýbá se ani mladým ročníkům. Vnímat můžete rozmazané vidění, studenou a bledou kůži, dušnost a únavu. Může se jednat také o doprovodný znak gravidity.

Vysoký krevní tlak lze snížit za pomocí jablečného octa, anebo potravin bohatých na draslík. Hořká čokoláda, bílý čaj, středomořská strava, potraviny bohaté na vlákninu a na omega-3 mastné kyseliny – to vše sníží váš krevní tlak.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button