BylinkyPřírodní léčbaZdraví

Vyrobte si domácí bylinné masti. Jejich příprava není složitá

Bylinné masti by měly tvořit neodmyslitelnou součást každé domácí bylinkové lékárny. Domácí výroba bylinných mastí není nijak složitá. Pro jejich přípravu potřebujeme jen několik málo ingrediencí.

Pro její výrobu je potřeba včelí nebo karnaubský vosk (získává se z listů brazilské palmy) a éterické oleje nebo bylinky. Vosk lze nahradit bambuckým máslem nebo obyčejným sádlem.

Postup přípravy

Připravíme si vodní lázeň. Vosk vložíme do skleněné, žáruvzdorné nádoby, kterou umístíme do vodní lázně. Počkáme, až se vosk rozpustí, nádobu vyjmeme z vodní lázně a do rozpuštěného vosku přidáme esenciální oleje nebo bylinky. Vlijeme do plastových mističek a necháme vychladnout. Pokud používáme bylinky, necháme několik dní ve vosku, směs opět zahřejeme ve vodní lázni a přelijeme přes plátýnko. Hotovou mast uchováváme v chladnu.

bylinná mast

Esenciální olej a bylinky

 • Měsíček lékařský – pomáhá na kožní obtíže a pohmožděniny. Kromě toho dodá pleti výživu a mírní jakékoli kožní problémy.

 • Jitrocel – pomáhá při nachlazení. Aplikuje se na hrudník. Podporuje lepší vykašlávání.

 • Rozmarýn – šikovný pomocník při bolesti kloubů a svalů.

 • Kopřiva – pomůže zbavit se lupů a vyrážky.

 • Heřmánek – je účinným pomocníkem na podrážděnou kůži, opruzeníny nebo hemoroidy.

 • Třezalka tečkovaná – je dobrá na mírné popáleniny a revmatoidní artritidu.

 • Mrkvový esenciální olej – pomáhá při svědění kůže a na ekzémy.

 • Borovice – pomáhá na revma, nachlazení, prokrví pokožku.

 • Dubová kůra – je účinná v boji proti hemoroidům, při kožních zánětech, na vyrážku, drobné ranky a popáleniny nebo na křečové žíly.

 • Kaštanová mast – tu můžeme použít při bolestech kloubů a svalů, při zánětech žil, na omezenou pohyblivost kloubů, při výskytu revmatismu, na zanícenou nebo podrážděnou pokožku.

 • Kostival – je dobrý na bolesti kloubů a svalů, při výronech kotníku, na pohmožděniny, drobné popáleniny, na otoky nebo artritidu.

Pokud si chceme připravit směsi bylin, volíme takové druhy, které mají obdobné účinky.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button