PohybPřírodní léčbaZdraví

Výhřez ploténky: strašák lidí po 40-tce, braňte se včas

Víte, co se skrývá za výhřezem meziobratlové ploténky? U herniace disku zpravidla dochází k posunu jednoho z disků, který se nachází mezi kostmi páteře (obratli), je poškozen a tlačí na nervy.

To může způsobovat bolesti zad a krku, stejně jako znecitlivění, mravenčení a slabost i do jiných částí těla. Lidé, kterým je mezi 35-45 lety věku mají vyšší pravděpodobnost výhřezu a jiných navazujících potíží.

Je to hlavně proto, že obratle ztrácí vodu. Vnější kroužek slábne, trhá se a vnitřní část vyklouzne z místa. Stačí jeden špatný pohyb při zvedání věci ze země nebo jiném kroutivém pohybu a je to tu. Tlak na dolní část zad způsobí výhřez.

Velkou pravděpodobnost mají obézní lidé nebo lidé se sedavým způsobem života. To vše hraje roli a podílí se na vzniku rizikových faktorů.

Nejčastější příznaky výhřezu meziobratlové ploténky

Výhřez krční meziobratlové ploténky

 • bolesti krční páteře při pohybu
 • necitlivost nebo mravenčení v krku, ramenech, rukou
 • slabost v některých svalech, což omezuje rozsah pohybu

Výhřez meziobratlové ploténky v dolní části zad

 • bolest v zádech při pohybu
 • necitlivost nebo mravenčení v zádech, hýždích, genitáliích nebo nohách

Ostatní nervové postižení

 • svalová paralýza
 • svalové křeče

Syndrom cauda equina

Týká se dolní části zad, komprese spinálních nervů v oblasti lumbosakrální páteře.

 • necitlivost v tříslech
 • ochrnutí jedné nebo obou nohou
 • rektální bolest
 • ztráta kontroly střev a močového měchýře
 • bolest ve vnitřní straně stehen

Doplňková léčba výhřezu ploténky přispívá k lepší úrovni pohodlí. Většině lidí zmírňuje bolest cvičební program, který posiluje záda a okolní svaly. Takové cviky vám doporučí fyzioterapeut. Měli byste se vyhýbat zvedání těžkých břemen a bolestivých pozic.

V neposlední řadě vám řekneme jeden domácí lék, kterým je jedna brambora nakrájená na plátky aplikovaná na postiženou oblast. Dá se použít i 10 stroužků česneku, které dobře rozdrtíte a necháte povařit ve vodě po dobu 10 minut. Odstraníte z tepla a použijete jako obklad na 3 hodiny.

Preventivní opatření

Dbejte na bezpečnou zvedací techniku. Ohýbejte se a vytahujte se z kolen, ne pasem. Udržujte si zdravou váhu, neseďte strnule dlouhou dobu – vstaňte a projděte se. Posilujte a cvičte na záda, nohy a břicho.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button