Jídlo a receptyZdraví

Víte, co obsahuje rýže, kterou konzumujete?

Podle odborníků je rýže důležitá zejména pro jedince, kteří jsou alergičtí na lepek. Rýže ovšem také obsahuje arsen. Ten není pouze v jedné odrůdě, ale rovnou v šedesáti odrůdách tohoto pokrmu.

Arsen je nebezpečný zejména pro děti, od roku 2013 byl nalezen téměř v sedmi set produktech které obsahují zpracovanou rýži. Tato informace je alarmující zejména pro zdravotnictví.

Co je vlastně arsen?

Jedná se o karcinogen, který se soustředí zejména na dětský organismus. Při pravidelné konzumaci rýže v podobě nejrůznějších pudingů, koláčků, ale i hlavní stravy, ohrožuje dítě v jeho zdravotním stavu. Totéž platí i pro kojící matky, které si dopřávají rýži.

Výzkumy se tak obrátily směrem na nejmenší, zejména kojence, batolata a těhotné ženy. Těm bylo doporučeno, nahradit rýži něčím jiným.

Arsen byl vpuštěn do životního prostředí používáním pesticidů a hnojiv z drůbeže. Ten poté rýže začala absorbovat ze země a má dále na svědomí záněty močového měchýře, onemocnění plic i rakoviny kůže. Nezapomeňme také na onemocnění srdce a diabetes druhého typu. Kromě toho má arsen v děloze vliv na vývoj imunitního systému dítěte.

Bohužel rýže se z obchodu nevyřadí. Obsah arsenu se navíc vůbec nezkoumá a o zdravotních rizicích se na veřejnosti neví. Výdělek je zkrátka přednější. Nicméně pokud si rýži nedokážete odpustit, obraťte se na odrůdu Basmati a na jasmínovou rýži nebo suši rýži. Ty disponují nižším obsahem arsenu. Alternativou za rýži pak jsou obiloviny, jako je proso, pohanka, polenta, krupice, ječmen, bulgur a faro. Ty však již obsahují lepek.

Rovněž při vaření se dá hladina arsenu alespoň trochu snížit – rýži opláchněte v poměru šesti šálků vody a jednoho šálku rýže. Poté ji vařte a vodu, která z ní zbude, vylijte a nepoužívejte dále.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button