Nevolnost mohou způsobovat různé okolnosti. Mohou to být alergie, těhotenství, potravinová intolerance, některé léky, onemocnění střev, chirurgický zákrok, hormonální poruchy. Pokud je nám nevolno, konzumace potravin, většinou bývá problém. Je však potřeba se udržet hydratovaný a tělu dodat, po malých dávkách, nějaké živiny.
Co tedy jíst, když je nám nevolno?
- Jablka – obsahují vyšší množství vlákniny a pomáhají našemu tělo lépe se zbavit toxinů. Také podporují trávení, zrychlují střevní průchod a pomáhají tak zmírnit nevolnost.
- Zázvor – obsahuje, kromě jiného, gingerol shogaol, což jsou jeho hlavní složky. Prokazatelně zmírňují nevolnost, pomáhají i pacientům s chemoterapií. Zázvor může pomoci i s ranní nevolností těhotenskou. Z kousku kořene si připravíme čaj, který popíjíme vlažný. POZOR vyšší konzumace během léta může způsobovat pálení žáhy.
- Kokosová voda – opět může pomoci v boji s ranní těhotenskou nevolností. Zmírnit jakoukoli nevolnost může pomoci lžíce limetkové šťávy rozmíchaná ve sklenici kokosové vody. Kokosová voda obsahuje elektrolyty a limetková šťáva podpoří chuť k jídlu.
- Banány – obsahují velké množství živin, dodají energii a stimulují tvorbu hlenu v žaludeční sliznici. Tím pomáhají zmírňovat žaludeční obtíže.
Kterým potravinám se vyhýbat?
- Kyselé ovoce – zatěžuje žaludek.
- Mléko a mléčné produkty
- Rafinovaný cukr – potraviny s vyšším obsahem rafinovaného cukru zatěžují žaludek. Mohou způsobovat pálení žáhy a nevolnost.
- Soda a sycené nápoje – způsobují pálení žáhy a zažívací obtíže.
- Pikantní pokrmy – kořeněná jídla dráždí žaludek a zhoršují nevolnost.
Tipy pro kontrolu nevolnosti
Je vhodné jíst pravidelně, po malých dávkách. Konzumaci potravin a nápojů je potřeba provádět pomalu. Po jídle není vhodné ležet na břiše. Tato poloha vytváří tlak na břicho a může podpořit nevolnost.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.