Přírodní léčba

Víte, které bylinky pomohou proti letním kožním neduhům?

Teplé letní počasí s sebou přináší nejen odpočinek a relaxaci, ale také nástrahy v podobě drobných poranění kůže – popáleniny od sluníčka, štípance od nepříjemného hmyzu nebo drobné odřeniny a škrábance. Pomohou nám bylinky.

Štípance

Štípancům od hmyzu se během léta rozhodně nevyhneme. Přineseme si je s sebou nejen od vody, ale i z louky nebo z výletu do lesa. Holá kůže je pro nepříjemný hmyz přímo lákadlem. Jako prevence fungují repelenty nebo éterické oleje. Pokud už se nám štípanec na těle objeví, rychlou pomoc poskytne jitrocel. Nalezneme jej růst na každé louce. Postačí rozemnout jeho listy a šťávou, která se nám objeví na prstech, potřít postižené místo. Pomůže nám zmírnit svědění a otoky. Podobně fungují také listy sedmikrásky. Doma si můžeme nachystat přírodní přípravek vytvořený z třezalky naložené v olivovém oleji.

Sluneční spáleniny

Ostré sluneční paprsky často spálí naši kůži, která je zarudlá a pálí. Pro zchlazení můžeme použít aloe pravou. Nejen, že zklidní pokožku a chladí, ale pomáhá obnovit poškozené buňky a podporuje lepší hojení. Blahodárně působí také měsíčkový olej nebo olej třezalkový. Zklidní drobné popáleniny a podporují regeneraci kůže.

listy aloe

Odřeniny a drobné oděrky

Těm se během letních dnů také nevyhneme. Nejčastěji si je způsobíme při výletech přírodou nebo během letních sportovních aktivit. Jako dezinfekce působí některé bylinky. Ideální je, pokud z nich máme připravený odvar. A které to jsou? Kostival, přeslička, jitrocel, řepík nebo heřmánek. Na otoky a drobné pohmožděniny má příznivý vliv kostival. Meduňkový odvar nebo olej podporuje lepší hojení. Regeneraci kůže podpoří řepík.

Pohmožděniny

Kromě kostivalu můžeme v tomto případě využít také šalvěj, prhu arniku nebo obklad ze spařené natě pelyňku či odvaru z mateřídoušky. Ty zmírňují citlivost v místě pohmožděniny a podporují regeneraci. Hojivé účinky má také kostivalová mast nebo olej z třezalky.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button