Kolagen vytváří v našem těle základní stavební materiál pro pojivové tkáně. Nalezneme jej v kloubech, v chrupavce, v tkáních vazivového původu, ale také v kostech, pokožce a dokonce i v zubech. Tělo obsahuje různé typy kolagenu. Jeho tvorba však klesá s vyšším věkem, začíná se snižovat kolem 25. roku života. Po 45. roce života se již téměř netvoří. U každého je však hranice individuální. To se projevuje jak na tkáních, tak i na kloubech nebo pleti. Kůže ztrácí svoji mladistvou pružnost, začínají se objevovat vrásky, rány se hojí pomaleji. Šlachy a vazy jsou tužší, ztrácejí svoji flexibilitu, dochází k opotřebovávání chrupavky, objevují se bolesti kloubů. Snižuje se svalová hmota. Kromě stárnutí však za úbytkem kolagenu stojí nevhodná strava, proto se objevuje i u lidí mladší věkové skupiny. Tělo si kolagen nedokáže vyrobit, pokud mu nedodáme vhodný stavební materiál. Následně se objevují zdravotní komplikace související s jeho nedostatkem.
Jak tělo vyrábí kolagen a jaké potraviny zařadit do jídelníčku?
Vzhledem k tomu, že kolagen se řadí do skupiny bílkovin, pro jeho výrobu tělo potřebuje aminokyseliny. Ty mu dodáme stravou bohatou na bílkoviny (maso, luštěniny, mléčné výrobky, vejce). Během procesu tělo také využívá vitamíny (především C) a minerály (zinek, měď). Tyto látky tělu doplníme konzumací zeleniny (papriky, rajčata, brokolice) a ovoce. Dobrým zdrojem minerálů jsou také celozrnné produkty nebo ořechy. Pokud chceme do jídelníčku zařadit maso, volíme hovězí, kuřecí nebo rybí. Tělu udělá dobře kostní vývar, který extrahuje kolagen z kostí a to díky jejich pomalému vaření. Použít můžeme nejen kosti hovězí, ale také kuřecí. Jestliže svoje tělo zásobujeme dostatkem kolagenu, zvýšíme tím pravděpodobnost lepšího stavu pokožky, lepší pohyblivosti kloubů a bezbolestného pohybu. Kolagen můžeme dodat tělu také formou potravinových doplňků.
Kolagen můžeme dodat tělu také formou potravinových doplňků, napríklad formou kolagenu v prášku alebo tabletkách.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.