Hyperglykémie je odborným termínem pro vysoký obsah cukru v naší krvi. Dochází k ní, pokud máme nedostatek inzulínu, což je diabetes prvního typu anebo, pokud naše tělo není schopné inzulín efektivně využívat, což je na druhou stranu známkou diabetu druhého typu.
Poznejte příznaky včas
Pokud trpíte dlouhodobě vysokou hladinou cukru v krvi, časem se vám začnou kazit oči, ledviny, cévy, ale i nervy. Základní varovné signály zvýšené hladiny cukru v krvi jsou například stres, dehydratace, ale také se o to postaráme sami díky absenci pohybu nebo vynechání pravidelné medikace, zvlášť pokud se s diabetem již léčíme. Nebezpečné je také užívání steroidů. Zaznamenáváte časté močení? Žízeň? Ztrátu hmotnosti? Svědění? Suchou kůži? Dlouhodobé hojení ran? Potíže s kognitivními funkcemi? Či snad dokonce nervový kolaps? Rozmazané vidění? Jste unavení? Máte sucho v ústech? – pak se nad sebou zamyslete. Změna životosprávy je první v pořadí – především je zapotřebí vysadit cukr (anebo jej alespoň zmírnit pro potřeby soužití s cukrovkou), nedoporučují se sacharidy, které ovlivňují hladinu glukózy v krvi, a proto je zapotřebí se seznámit s takzvaným glykemickým indexem.
Glykemický index
Glykemický index se dělí na tři skupiny:
Nízký (hodnota 55 a méně) má například ovoce a zelenina, dále luštěniny, obilí, ořechy, těstoviny, nízkotučné mléčné potraviny.
Střední glykemický index je již hodnota od 56-99. Jsou to bílé a sladké brambory, bílá rýže, kukuřice, kuskus nebo cereálie.
Nakonec vysoký glykemický index (Gl 70 a více) obsahuje chléb, rýže, sušenky, pečivo, koblihy, vafle nebo croissanty. Obrátit se tak čistě na vegetariánskou stravu se jeví jako dobrá volba v rámci léčby či předcházení diabetu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.