Zdraví

Tyto varovné příznaky mohou být předzvěstí infarktu

Infarkt myokardu patří mezi projevy ischemické choroby srdeční. Dochází při něm k ischemickému ložiskovému odumření části svalu srdce. Příčinou je uzávěra nebo větší zúžení v oblasti některé ze dvou věnčitých tepen. Uzávěru způsobuje sraženina krve, která ucpe místo zúžení.

Pro dobrou prognózu je důležitý první čas po nástupu infarktu. Čím dříve je léčba zahájena, tím dochází k menšímu odumírání svalové tkáně a pacient má větší šanci na přežití. Je potřeba rychle obnovit průtok krve a tím zabránit většímu poškození srdečního svalu. Jen tak se může pacient plně zotavit.

Projevy a příznaky

Mezi hlavní klinické projevy patří typicky klidová a dlouhodobá bolest v oblasti hrudníku. Ta se může dále šířit do krku, dolní čelisti, do horních končetin, zad nebo břicha. Může se objevit pocit tíhy v oblasti hrudníku. U někoho se objeví i nevolnost, pocení, úzkost. Také se objevuje silné pálení na hrudníku. U některých pacientů však může být bez jakýchkoli příznaků.

srdce

Diagnostika infarktu

Tu provádí lékař. Natočí EKG křivku, může zobrazit věnčité řečiště, zjistí biochemické změny a provedeme selektivní koronarografii a echokardiografii. Na základě výsledků z jednotlivých vyšetření rozhoduje o léčbě.

Léčba infarktu

Prioritou je rychlé obnovení normálního průtoku krve v postižené oblasti. Provádí se angioplastika – přes stehenní tepnu se zprůchodňují postižené tepny. Také se mohou zavést koronární steny. Mohou být provedeny koronární bypassy – na základně znalosti postižení.

Rehabilitace a následná prevence

Rehabilitace se soustřeďuje na aktivity pohybového charakteru. Jako prevence je doporučená protisklerotická dieta, zákaz kouření, potřebná pohybová aktivita, vhodná hladina cholesterolu, případná redukce hmotnosti.

Protisklerotická dieta představuje dostatečný pitný režim, omezení příjmu soli, cukru, nasycených živočišných tuků a zvýšení příjmu vitamínu C a pektinů.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button