Zdraví

Tyto složky potravy podpoří váš zrak

Mezi základní mikroživiny, které naše tělo potřebuje pro správné fungování, patří vitamíny a minerály. Pokud se jedná o zdraví zraku, nedostatek vitamínů může způsobovat nižší obranyschopnost očí a zhoršit tak jejich funkčnost. Kromě toho se oči stávají s přibývajícím věkem, opotřebením a díky oxidačnímu stresu zranitelnějšími. Podpořte tedy zdraví svých očí dostatečným přísunem těchto látek, které jsou navíc prevencí proti vzniku makulární degenerace nebo glaukomu.

Lutein

Tato sloučenina má protizánětlivé a antioxidační účinky a nalezneme ji v pomerančích, listové a zelené zelenině nebo v ananasu. Pomáhá v boji proti vzniku makulární degenerace. Kromě toho se ukládá v oční makule, kde vytváří jakýsi ochranný filtr, jež chrání zrak před modrým světlem z telefonů nebo počítačů a také před slunečními paprsky.

Zeaxanthin

Jedná se o antioxidant. Většinou se vyskytuje ve spojení s luteinem. Také chrání oční makulu před degenerací a oxidačním stresem. Mezi důležité zdroje patří ovoce (především žluté, oranžové nebo červené barvy), zelenina (brokolice, růžičková kapusta, zelí, zelené fazole, hrášek, dýně, špenát) nebo vaječný žloutek.

Vitamín C

Kromě toho, že podporuje imunitu, má schopnost regulovat zánětlivé procesy vznikající v oku. Také je nedílnou součástí při produkci kolagenu, jež je nutný pro regeneraci tkáně. Hojně se vyskytuje především v ovoci a zelenině.

Vitamín

Je spojován s rychlejším hojením. Velké množství vitamínu A se nachází v játrech, rybím tuku, tučných rybách, vejcích a mléčných produktech.

Zinek

Jeho vyšší obsah se nachází v oční tkáni. Pomáhá zmírňovat záněty a eliminuje dopady odpadních produktů, které mohou způsobovat problémy se zrakem. Zinek se nachází v semínkách (především dýně a slunečnice), hovězím a rybím masu, játrech, kvasnicích, sýrech nebo neloupaných semenech obilovin. Obsahují jej také ústřice a krevety.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button