Zdraví

Tyto plodiny zařaďte do svého jídelníčku právě v listopadu

Možná jste o tom nikdy nepřemýšleli, ale pokud si vyberete ovoce a zeleninu v tom správném období, nabídne tělu největší množství benefitů. Jedná se o druhy sezónní, které jsou v době, kdy dozrávají, také většinou levnější. Které plodiny tedy konzumovat v měsíci listopadu?

Artyčoky

V podzimním a zimním období jsou dokonalým zdrojem vitamínu C. Kromě toho obsahují antioxidanty, vlákninu, kyselinu listovou, podporují lepší zažívání, pomáhají snižovat vysokou hladinu cholesterolu, mají pozitivní vliv na mozek, podpoří zdraví jater nebo chrání naše tělo proti volným radikálů.

Růžičková kapusta

Obsahuje velké množství vlákniny, vitamín K, E, některé z řady B, beta karoten a vitamín C, který patří mezi známé antioxidanty. Také má nízký obsah kalorií. Je tedy ideální volbou během redukční diety.

Tuřín

Tento druh zeleniny se v naší kuchyni používá jen velmi zřídka. Jeho chuť je směsicí ředkviček a rukoly a lze jej konzumovat syrový, ve formě salátů, nebo tepelně upravovaný, především dušený. Tělu nabízí vitamíny A a C. Nalezneme v něm i vlákninu a některé antioxidanty.

Brusinky

Zdravotní přínosy těchto malých červených bobulek pro naši močovou soustavu jsou všeobecně známé. Kromě toho podporují obranyschopnost našeho organismu, pomáhají v boji proti vysokému krevnímu tlaku, obsahují vlákninu, vitamíny E a C a polyfenoly. Konzumovat je můžete jak sušené, tak i zavařené nebo ve formě marmelády.

Tomel

Někdy se také setkáme s názvem kaki. Toto tropické ovoce se objevuje na pultech našich obchodů především v podzimním období. Obsahuje velké množství vitamínu A, dále pak vitamíny B, C, E a K, minerály a stopové prvky (draslík, mangan, měď), malé množství bílkovin a vlákninu. Je vynikajícím zdrojem antioxidantů. Prospívá našemu srdci, podporuje zdravý zrak. Můžete jej konzumovat samotné nebo jej přidat do ovocných salátů, jogurtu, ale také může být součástí sladkých koláčů.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button