Bylinky

Tymián je úžasné koření i bylinka

Tymián (Thymus vulgaris) je bylina používaná k ochucení masa a zeleniny. To ale není její jediné využití. Tato středomořská bylina se využívá také jako okrasná květina a v lékařství. Tymián je pro dietní, léčivé a okrasné použití. Květy, listy a olej z rostliny se používaly k léčbě řady příznaků a nemocí. Patří mezi ně průjem, bolest žaludku, artritida a bolest v krku.

Tymián je plný mnohých zdraví prospěšných fytonutrientů (rostlinných sloučenin), minerálů a vitamínů, které jsou nezbytné pro celkové zdraví. Botanicky patří do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Existuje mnoho poddruhů, z nichž nejoblíbenější je Thymus vulgarit čili tymián obecný.

Trochu historie

V minulosti byla tato bylinka používána pro balzamování a ochranu před černou smrtí. Ve starověkém Řecku používali rostlinu jako kadidlo v chrámech a přidávali ji do vody. Římané používali tymián k ochucování sýrů a alkoholických nápojů. Údajně nabízeli tuto bylinku lidem, kteří byli melancholičtí nebo plaší. Římská armáda zavedla tymián na britské ostrovy, když dobyli zemi. Hippokrates, který žil kolem 460 př.n.l. až 370 př.n.l. a je dnes známý jako „otec západní medicíny“, doporučil tymián pro onemocnění dýchacích cest. Lidé na venkově pěstovali tymián v zahradách a shromažďovali jej.

Popis rostliny

Tymián je odolný vůči zimě. Má čtyřhranné stonky, které jak rostlina stárne, dřevnatí. Ve Středozemí je známý jako stálezelený keř. Obsahuje eliptické listy, které jsou na rubu plstnaté. Na vrcholu rostliny se mohou od května objevit nachově zbarvené květy. Rostlina dosahuje výšky 20 – 30 cm.

Tymián v kuchyni

Tymián je úžasná složka, která se používá v kuchyních po celém světě, zejména ve Francii, Itálii a v zemích kolem Středozemního moře. Můžete jej používat do nejrůznějších omáček na těstoviny, jako součást pesta, jako koření, nebo jej můžete přidat do těstovin nebo rýže. Při přípravě masa nebo drůbeže lze použít čerstvé listy nebo celé větvičky. Tymián je také vynikající složkou pro použití s rybami. Tato bylina dodává receptům intenzivní chuť, a proto ji přidávejte šetrně a většinou až na samotný závěr vaření, abyste uchovali její chuť a vůni neporušenou. Z čerstvých či sušených listů můžete připravit čaj proti kašli. Mimo to je bylina jednou z přísad v bouquet garni spolu s bobkovým listem, petrželkou a celerem.

tymián

Pěstování tymiánu

Pro tymián je nutné vybrat suché a slunné stanoviště, můžete jej využít také do svahů, protože brání erozi půdy. Vyberte dobře propustnou půdu s dostatkem vápníku. Každý rok můžete rostlinu přihnojit, vyhýbejte se ale silnějším organickým hnojivům nebo chlévským hnojům. Pozor také na dusíkatá hnojiva, která způsobí to, že vaše rostlinka dobře poroste, avšak ztratí své aroma.

Sklízení a skladování

Čerstvý tymián má vyšší obsah živin a chuti než ten sušený. Listy této čerstvé rostlinky by měly být světle zelené, bez jakýchkoli tmavých skvrn nebo zežloutnutí. Listy otrháváme podle potřeby, nebo sklízíme celá snítka tymiánu. Uchovávejte jej v lednici ve sklenici s vodou a zabalený v sáčku nebo pokud plánujete brzké použití zabalte bylinku do vlhkého papírového ubrousku a vložte do lednice. Sušený tymián může být uchováván v uzavřeném skleněném obalu a skladován na chladném, tmavém a suchém místě, kde zůstane čerstvý až šest měsíců. Čím častěji budete listy sklízet, tím více se budou větvičky vytahovat. Pokud rostlinu pěstujete venku, poslední sklizeň proveďte do poloviny září, aby měla rostlina dostatek času připravit se na zimu.

Druhy tymiánu

Existuje mnoho druhů tymiánu, nejoblíbenější jsou ty, které nejlépe voní. Patří mezi ně:

  • Tymián obecný(Thymus vulgaris), který je zdaleka nejoblíbenější. Nejvíce se blíží plané odrůdě, která se vyskytuje ve Středomoří. Její keřík má šedozelené listy a bílé nebo světle fialové květy. Známé jsou jeho odrůdy: anglický širokolistý či francouzský úzkolistý.
  • Tymián citrónový (Thymus citriodorus) má úzké listy a známe jej také pod názvem mateřídouška citrónová. Tento druh poznáme podle typického citrónového aroma. Připravují se z něj čaje, vhodný je i do salátů.
  • Tymián herba-barona  pochází z Korsiky a Sardinie. Typický je pro ni červený stonek, úzké lesklé listy a růžové květy. Přidává se k sýru, smetanovým omáčkám a ke kořenové zelenině.
  • Mateřídouška úzkolistá (T. serpyllum) je jemnější než tymián obecný a používá se pro grilovanou zeleninu i na saláty. Vhodně doplňuje například česnek.

Zdravotní účinky tymiánu

Tymián má řadu účinných léčivých účinků, za které je zodpovědná sloučenina zvaná thymol. Thymol je jednou z přirozeně se vyskytujících tříd sloučenin známých jako biocidy, což jsou látky, které mají schopnost zničit škodlivé organismy, jako jsou infekční bakterie. Pokud se používá s ostatními biocidy, má tymián antimikrobiální vlastnosti.

Hubí komáry tygrované

Komár tygrovaný pochází z tropických a subtropických oblastí jihovýchodní Asie. Od 90. let se tento druh rozšířil po celém světě a roznášel virus nemocí, jako je žlutá zimnice, horečka dengue, západonilská horečka, St. Louis encefalitida či horečka Chikungunya. Kombinace thymolu, alfa-terpinenu a karvacrollu je účinná při zabíjení larv těchto komárů.

Vysoký krevní tlak

Na základě testů provedených na zvířatech lze uvést, že extrakt této bylinky umožňuje snížit krevní tlak. Pro prokázání významnosti údajů je však zapotřebí více testů. Avšak jedním z jistých způsobů, jak s pomocí této rostliny snížit krevní tlak, je používat jej místo soli v nejrůznějších potravinách.

Bakteriální infekce

Tymiánový olej, dokonce i při nízkých koncentracích, vykazuje potenciál jako přírodní konzervační látka proti několika běžným bakteriím, které způsobují lidská onemocnění, jako jsou Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia a Pseudomonas.

Proti kašli

Tymiánový esenciální olej, který se získává z listů, se často používá jako přírodní prostředek proti kašli. Příště, až budete čelit kašli nebo bolesti v krku, zkuste pít tymiánový čaj z čerstvých nebo sušených listů.

Posílení imunity

Tymián je vhodný k doplnění některých živin a vitamínů, jako je vitamín C, vitamín A, měď, vláknina, železo či mangan.

Jako dezinfekce

Plíseň je běžná, přesto potenciálně nebezpečná látka znečišťující ovzduší, která může číhat ve vašem domě. Jakmile ji identifikujete, podnikněte nezbytné kroky, abyste se jí jednou provždy zbavili. Tymiánový olej může být odpovědí na nízké koncentrace plísní, proto thymol má mnoho fungicidních vlastností.

tymián

Proti škůdcům

Thymol je také přísada v mnoha pesticidech a běžně se používá k cílení bakterií a virů, stejně tak potkanů, myší a jiných živočišných škůdců. K odpuzování komárů můžete použít domácí repelent, který si připravíte smícháním čtyř kapek tymiánového oleje na každou čajovou lžičku olivového oleje, nebo smícháním pěti kapek esenciálního oleje s 30 ml vody.

Zvyšuje náladu

Esenciální olej z této byliny je často používán pro aromatické a terapeutické účely díky své účinné látce carvacrol, který ovlivňuje neuronovou aktivitu způsobem, který posílil pocity osobnosti jedince. Pokud tedy pravidelně používáte tymián nebo tymiánový olej, může to mít pozitivní vliv na vaše pocity a náladu.

Použití tymiánu

Nejlepším způsobem, jak tymián používat, je ve formě čerstvých listů. Z nich si můžete připravit lahodný bylinkový čaj či při vaření. Čerstvý tymián můžete vložit mezi vrstvy prádla, aby chránili tkaninu před hmyzem. Stejnými způsoby lze používat také sušený tymián. Esenciální olej z této bylinky, obvykle označovaný jako „tymiánový olej“, obsahuje mezi 20 % a 60 % thymolu. V takové formě využíváme bylinku pro řadu použití, včetně vonných mýdel a jako přísadu do deodorantů. Lidé používali tymiánový olej jako antiseptikum i jako repelent proti hmyzu. Thymol je běžný konzervační prostředek na maso a pěstitelé oliv často přidávají thymol do oleje, který zachovává olivy ve Středomoří. Na rozdíl od čerstvých listů, člověk nemůže konzumovat esenciální oleje ústy nebo aplikovat přímo na kůži. Místo toho jej zřeďte v nosném oleji, jako je například olivový olej.

Krásně voňavý tymián

Tymián považuje za bylinku s antibakteriálními, insekticidními a také antigungálními vlastnostmi. Používá se v několika formách: jako čerstvá či sušená bylinka či esenciální olej. Jeho rozsah použití je impozantní, což věděli již ty nejstarší civilizace – například Egypťané jej používali při balzamování. Díky své výrazné chuti zůstala bylinka jednou z nejvíce využívaných bylinek na světě.

Zdroje

Tymián obecný – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tymi%C3%A1n_obecn%C3%BD

Tymián – pěstování – Zahrada a Příroda. Zahrada a Příroda [online]. Dostupné z: https://www.zahradaapriroda.cz/tymian-pestovani/

Tymián, koření a bylinky – Vše o koření. Vše o koření – Vitana [online]. Copyright © 2016 Vitana a.s., [cit. 04.07.2019]. Dostupné z:https://www.vseokoreni.cz/koreni/tymian

Tymián | Solomon – koření králů. Koření Králů Solomon – ručně balené koření [online]. Dostupné z:https://www.korenikralu.cz/tymian

Jak pěstovat tymián doma v květináči – Teta Dita. Teta Dita – Rady jedné tety [online]. Copyright © 2019 [cit. 04.07.2019]. Dostupné z:http://www.tetadita.cz/2012/06/jak-doma-pestovat-tymian-v-kvetinaci/

[online]. Dostupné z: https://www.bydlimekvalitne.cz/jak-pestovat-bylinky-tymian-rozmaryn-koriandr [online]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-a-vyuziti-vonaveho-tymianu.html

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button