Přírodní léčbaZdraví

Tymián – bylinka, která uzdravuje

O uzdravující síle bylinek už dnes nikdo nepochybuje. I zapřisáhlí zastánci farmaceutik si občas udělají mátový, zázvorový, nebo meduňkový čaj. Opomíjená je ale bylinka, která je nenápadná i svým vzhledem. Se svými léčebnými schopnostmi by však měla být postavena na piedestal bylin a rostlin prospěšných našemu zdraví.

Tymián

see k nám rozšířil ze Středomoří. Je to rostlina z čeledi hluchavkovitých, která se rozrůstá do výšky až 30 centimetrů. Květe od června do září, květy se stříhají, jinak tymián zvadne. Existuje více druhů tymiánu. Nejlépe roste na slunných místech, v lehčích půdách, není třeba ho příliš zavlažovat. Krásně voní, jeho aroma je pronikavé, však jeho název pochází z řeckého slova „thymus“ – parfém.

Léčebné účinky

Tymián má antibakteriální, antivirové a antiseptické účinky. Působí i proti plísním a močopudně. Podle odborníků dokáže zničit téměř 90% mikrobů, včetně obtížně léčitelných stafylokoků a streptokoků.

Působí detoxikačně. Zbavuje tělo toxinů a chemických látek.

Posiluje imunitní systém, stimuluje tvorbu bílých krvinek.

Pomáhá léčit záněty močových cest, skvěle působí při chřipce a nachlazení, bolestech v krku, astmatu, zánětu mandlí.

Má pozitivní vliv na krevní oběh, zlepšuje cirkulaci krve, vyrovnává krevní tlak.

Lepším prokrvení ovlivňuje i činnost mozku, myšlení a paměť. Pozitivně však působí také i  na deprese, stres a nespavost.

Pomáhá v boji s akné a podporuje růst vlasů

Jak ho používat?

Při nachlazení apod. se tymián inhalujte, jinak pijte jako čaj, nebo přidávejte do jídla jako koření. K vnějšímu použití používejte tympánový olej, který je vhodný smíchat s jiným druhem oleje, např. s olivovým. Existuje i tymiánová mast, či sirup. Tato bylina s tak širokým spektrem účinků a forem pomůže léčit mnoho zdravotních potíží.

Recept na tymiánový čaj

Čajovou lžičku tymiánu v hrnku zalijte vroucí vodou, nechte minimálně 5 minut louhovat (ne déle než 10 minut), sceďte a vlažný popíjejte, ideálně před spaním.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button