Jídlo a receptyZdraví

Tuto zeleninu zařaďte do svého jídelníčku. Obohatíte jej tak o levné a snadno dostupné superpotraviny

Superpotraviny je pojem, který asi slýcháme velmi často. Je spojován s potravinami, které našemu tělu poskytují celou řadu antioxidantů, vitamínů a minerálů. Superpotraviny vůbec nemusí být drahé ani exotického původu. I u nás se pěstují různé druhy zeleniny, které by se klidně mohly zařadit mezi superpotraviny. Kromě toho jsou snadno dostupné a můžeme si je upravit různými způsoby.

Špenát

Tato listová zelenina má sice nenápadný vzhled, ale pro naše tělo je velmi výživná a navíc mu poskytne celou řadu prospěšných látek. Patří mezi ně především vitamíny A, C, E, K a některé ze skupiny B (kyselina listová, niacin nebo biotin). Cenný je i obsah minerálů a stopových prvků (draslík, vápník, hořčík, jód, železo nebo fosfor). Listy špenátu nepotřebují dlouhou tepelnou úpravu, postačí je přidat do pokrmu na konci přípravy. Také jej můžeme konzumovat syrový, třeba jako součást zeleninového salátu nebo smoothie.

Brokolice

Brokolice bývá často podceňována a ne každý jí přijde na chuť. Našemu tělu však nabízí velké množství vlákniny prospěšné pro zdraví trávicího traktu, velké množství vitamínu C potřebného pro podporu imunity. Mezi další vitamíny, obsažené v brokolici, patří B a K. Ty podporují nervovou soustavu, zdravé kosti nebo metabolismus. Aby v brokolici zůstalo zachováno co nejvíce tělu prospěšných látek, je vhodné ji tepelně upravovat v páře. Můžeme ji využívat jako přílohu nebo pro přípravu hlavního chodu. Také si z ní připravíme chutnou pomazánku.

brokolice

Červená řepa

Především řepná šťáva je dokonalým detoxikačním prostředkem, také tělu dodá velké množství kyseliny listové. Kromě toho obsahuje brom, který je potřebný při přeměně některých dalších minerálů (draslík, hořčík, vápník). Můžeme si z ní připravit lahodný salát, výživnou pomazánku nebo detoxikační smoothie.

Kapusta

Obsahuje velké množství železa a vlákniny. Je šikovným pomocníkem při udržování správného pH v těle, pomáhá tak proti překyselování organismu a nabízí protizánětlivé účinky. Z kapusty kadeřávku si můžeme připravit chutné pesto. Postačí jí rozmixovat s česnekem, slunečnicovými semínky, trochou olivového oleje a šťávou z jednoho citronu a přidat trochu nastrouhaného parmazánu. Využijeme jej na těstoviny nebo zapékané toasty či bagety.

Zelí – především to kysané

Obsahuje kyselinu mléčnou, která společně s vitamínem B podporuje zdravou střevní mikroflóru. Kromě toho v něm nalezneme beta-karoten, vitamíny a minerály. Šťáva z kysaného zelí je dokonalým detoxikačním prostředkem a podporuje zdravé trávení.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button