Přírodní léčba

Trpíte migrénou? Vyzkoušejte tyto bylinky

Migrénu asi zažila většina z nás. Je to chronické onemocnění, kdy postižený trpí opakovanými mírnými až silnými bolestmi hlavy, často ve spojitosti s řadou příznaků nervového systému. Podle výzkumů migrény zažívá migrény kolem15 % populace, což je celosvětově přibližně 1 miliarda lidí, přičemž jsou do toho zahrnuty i děti. Průvodními příznaky migrény jsou kromě pulzující bolesti hlavy i žaludeční nevolnost, která někdy vede až ke zvracení, přecitlivělost na světlo a hluk. Silná migréna nám nejen velmi znepříjemňuje život, ale může nás i úplně vyřadit „z provozu.“

Co migrény vyvolává

Příčiny migrény mohou být různé, každý z nás je citlivý na něco jiného. U někoho můžou záchvat vyvolat některé potraviny, někomu bolest hlavy nastartují změny spánkového rytmu, častým spouštěčem je stres, u žen pak menstruační cyklus, hormonální změny. Migrénu dále mohou vyvolat léky, často to bývá antikoncepce. Rovněž změny životního prostředí, klimatu, nebo nezvyklé senzorické podněty (např. hluk, vlhkost, vůně nebo zápach, blikající světla) nám mohou způsobit tyto zdravotní obtíže.

Léčba migrény

Migrénu většina z nás zahání nejrůznějšími chemickými léky. Existuje ale i přírodní cesta, jak si pomoci a ta je rozhodně zdravější. Zkuste tedy tyto bylinky, jejichž účinky jsou prověřeny již stovkami let.

Máta – má podobné účinky jako paracetamol. Můžeme ji popíjet jako nebo si mátovým olejem potírat čelo, oboje má tišící účinky.

Rozmarýn– podle některých studií je tato aromatická bylina schopnost léčit migrény a to díky jejím protizánětlivým vlastnostem. Použití je stejné jako u máty

Ginkgo biloba – neboli jinan dvoulaločný snižuje frekvenci a trvání migrény. Obvykle se užívá jako extrakt.

Zázvor – zázvor díky svým schopnostem snižuje negativní příznaky migrény a pomáhá předcházet nevolnosti

Cayenský pepř – má analgetické účinky. Nejúčinnější je nosní aplikace, i když účastníci výzkumů uváděli zpočátku nepříjemné pálení.

Meduňka lékařská – má utišující a zklidňující účinky na naší nervovou soustavu, tudíž i ona pomáhá při zvládání bolestí hlavy.

Kozlík lékařský – tato bylina se spolu s meduňkou odpradávna používá proti nespavosti, tudíž je můžeme používat i preventivně. Usnadňují usínání a zlepšují kvalitu spánku.

Vrbová kůra – má protizánětlivé a tišící účinky, užívá se i na vnější zánětlivé rány apod. Popíjením odvaru však můžete výrazně snížit příznaky migrény.

Jak vidno, příroda nám nabízí více možností, jak si pomoci. Pokud se však s něčím léčíte, je vhodné zkonzultovat užívání bylin s homeopatem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button