Játra se nachází v pravém horním kvadrantu a částečně jsou chráněná žebry. Bez jater nemůžeme žít, jsou důležitá pro mnoho rozhodujících tělesných funkcí. I z toho důvodu byste měli znát všechny časné příznaky poškození jater a postarat se o ně nejlépe, jak dovedete.
Odborníci tvrdí, že existuje více, než sto různých druhů onemocnění jater. Každá ta nemoc má potom i svůj vlastní soubor příznaků (onemocnění jater způsobené alkoholem – cirhóza, infekcí – hepatitida, tukem – steatóza).
První známky onemocnění jater máme tendenci snadno přehlédnout, protože jsou nespecifické. V tomto článku zmíníme nejčastější časné příznaky poškození jater.
Měli byste být velmi opatrní a okamžitě navštívit lékaře, když na sobě pozorujete tyto změny:
Bolest nebo křeče v dolní části břicha
Volné tekutině v dutině břišní se odborně nazývá ascites. Je jedním z prvotních příznaků, který může značit, že jsou nefunkční játra.
Abdominální bolest v pravém horním kvadrantu hrudního koše opět poukazuje na játra.
Žloutenka
Je žluté zbarvení na kůži, týká se jazyku, prstů i očí. Děje se tak na základě zvýšené hladiny bilirubinu v krvi a tělesných tkáních. Za normálních okolností je vylučován žlučí, ale v tomto případě se staré červené krvinky hromadí uvnitř jater. Následkem se zbarví do žluta tedy i kůže. Žloutenka může znamenat problém se slinivkou břišní nebo žlučníkem.
Změny barvy moči a stolice
I přesto, že pijete dostatek tekutin každý den, vaše moč má stále tmavou barvu. Ano i za tímto faktem stojí zvýšená hladina bilirubinu. Moč je hnědá nebo oranžová. Játra se bilirubinu efektivně nezbavují, tak je část z něj vylučována ledvinami. Tmavá moč je také příčinou dehydratace, vedlejších účinků antibiotik, vitamínových doplňků B, při infekci močových cest, nedostatku enzymu či jiných abnormalit ledvin.
Při poškození jater dochází taktéž ke změně barvy stolice. Místo toho, aby byla hnědá, je bledě žlutá nebo šedá.
Zvýšené svědění kůže
Vaše pokožka se stává citlivější, což může souviset s jaterní nedostatečností. Kůže často svědí a je vnímavá na dotek. Je tu také sklon ke vzniku podlitin. Viditelnější jsou i žíly na těle. Je potřeba odstranit příčinu, než se začnete jen mazat nějakým krémem.
Únava a celková slabost
Mezi nejčastější příznaky poškození jater patří únava a slabost. Když játra nepracují správně, tělo musí tvrději pracovat a potřebuje více odpočinku. Je to z důvodu zvýšení toxických látek v krevním oběhu, kterých se játra nedokážou sama zbavit.
Nechutenství
V důsledku nedostatku produkce žluči se nedokonale tráví tuky ve stravě. Když není jídlo lehce stravitelné, může vést ke snížené chuti k jídlu a následnému hubnutí.
Retence tekutin
Zadržování tekutin je zejména kolem kotníků a nohou. Proces je připodobňován ascitu, ale zde se hromadí tekutina ve vnějších tkáních dolních končetin. Zadržování tekutin se vyskytuje i u onemocnění ledvin a lymfy, při hormonální nerovnováze a srdečním selhávání.
Nevolnost a zvracení
U lidí s onemocněním jater je nevolnost na denním pořádku. Játra mají sníženou schopnost zbavit tělo toxinů. Nevolnost a zvracení je pak také u migrén, otrav jídlem, vertiga, kinetóz, časných fází těhotenství i při depresích.
Střevní krvácení, průjem nebo zácpa
Koagulační faktory se tvoří v játrech, takže pokud játra nefungují tak, jak mají, je s tím spojené i riziko krvácení střev s průjmy nebo naopak zácpou. Poškozená játra produkují také méně bílkovin, načež se snadno udělají modřiny.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.