Zdraví

TOP 5 potravin bohatých na jód. Dopřejte si je pro dobré fungování štítné žlázy

Konzumace potravin bohatých na jód je velmi důležitá. Jód je potřebný pro správné fungování štítné žlázy, která produkuje hormony zodpovídající za regulaci metabolismu. Na starosti mají i další úkoly. Pokud bude mít naše tělo nedostatek jódu, štítná žláza nebude produkovat dostatečné množství hormonů. Po delší době se zvětší. Tento jev je známý také jako struma a je charakteristický abnormálně oteklým krkem. Kromě toho ovlivňuje jód metabolismus živin, především cukrů, bílkovin a tuků. Má pozitivní vliv na naši nervovou soustavu, zlepšuje nám paměť a mentální a intelektuální funkce. Podporuje dobré trávení. Pozitivně působí na lidskou sexualitu a podporuje zdravou kůži, zdravé nehty a vlasy.

Potraviny bohaté na jód

Těch je celá řada. Podívejte se na některé z nich.

1. Mořské řasy

Nejčastěji je konzumujeme v sushi nebo jako součást zeleninových a ovocných salátů.

2. Treska

Tresčí játra jsou známá, kromě obsahu jódu, i vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin. Ty fungují jako prevence proti kardiovaskulárním obtížím.

3. Krevety

Charakteristickou červenou barvu jim dává jeden z oxidantů, který obsahují. Přínosem je právě také obsah jódu.

krevety

4. Vejce

Patří mezi velmi výživné potraviny: Kromě jódu obsahují bílkoviny. Navíc pomáhají zlepšovat kardio-metabolické zdraví a upravují hladinu dobrého cholesterolu.

5. Tuňák

Kromě jódu je tuňák dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ty předcházejí kardiovaskulárním chorobám a chorobám mozku.

Příznaky nedostatku jódu v těle

Kromě špatného fungování štítné žlázy a zvětšení oblasti kolem krku, se nedostatek jódu projevuje únavou, slabostí, vypadáváním vlasů, suchou kůží. Objevují se problémy s pamětí a učením a během těhotenství se mohou vyskytovat různé komplikace. Nedostatek se projevuje zřídkakdy.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button