Přírodní léčbaZdraví

Tipy, jak léčit přemnožení kvasinek Candida

Přemnožení kvasinek se může projevovat jako svědění intimních partií, ale také jako chronická únava, kožní infekce, nízká sexuální aktivita, opakující se záněty svalů, alergie, příliš mnoho problémů s trávením, špatný dech, potažený jazyk a neustálá chuť na sladkosti… Jestliže tedy trpíte hned několika z těchto příznaků, čtěte dále.

Co je Candida a proč je její přemnožení problém?

Candida je kvasinka, která v našem těle pomáhá při trávení jako zdravá střevní mikroflóra. Občas se však může stát, že se přemnoží a začne napadat i jiné části těla, což způsobuje infekce, jako je například kandidóza. Jestliže není včas léčena, může způsobovat nejen značné nepohodlí, ale také vyvolat zdravotní komplikace.

Candida se nachází téměř všude na lidské pokožce, ačkoli suchá místa jí nedovolují rozmnožování. Avšak ve vlhkém a teplejším prostředí úst, vaginy a střevního traktu se jí může dařit. A jestliže se přemnoží, může způsobit mírné až těžké infekce, které jsou u zdravých jedinců jednoduše léčitelné, ale u některých lidí mohou způsobit i problémy s mozkem či srdcem.

Většina zdravých bakterií v našich střevech udržuje tuto houbu pod kontrolou. Jestliže něco způsobí, že tato přátelská střevní mikroflóra uhyne, candida může převzít kontrolu. Nestává se to často, nicméně faktorů, které mohou tento stav způsobit, je poměrně mnoho.

Příliš mnoho rafinovaných sacharidů jako houby nebo kvasnice potřebují dostatek sacharidů, aby se jim dařilo, takže jestliže holdujete cukrovinkám a podobným pochutinám, kvasinkám se dobře daří.

Příliš mnoho alkoholu: Alhokol je v podstatě fermentovaný vysoce cukrový nápoj, který  podporuje vysoké množení této houby.

Antikoncepce: Také pilulky proti početí mohou výrazně změnit bakteriální střevní flóru a občas poskytnout výhody právě ve prospěch candidy.

Příliš mnoho fermentovaných potravin: Přestože fermentované potraviny jako kombucha, zelí, ocet nebo okurky jsou zdravé, jestliže jich konzumujete příliš mnoho, mohou opět způsobit nerovnováhu ve střevech a vyvolat problémy.

Mnoho stresu: Příliš mnoho stresu může způsobit zažívací potíže, kyselost a záněty ve střevech, které zabíjí dobré bakterie.

Antibiotika: Antibiotika nerozlišují mezi dobrými a špatnými bakteriemi a zabíjejí střevní mikroflóru, která může být poté zcela vytlačena candidou.

Kortikosteroidy: Kortikosteroidy se používají k léčbě alergií, astmatu a mnoha dalších kožních problémů, podporují však také kvasinkové infekce.

Oslabená imunita: Candida se může přemnožit samozřejmě i v případě, když je vaše tělo ohroženo z důvodu oslabené imunity.

Domácí diagnóza

Problém s houbovou infekcí je ten, že její příznaky jsou natolik běžné, že mohou ukazovat na mnoho dalších onemocnění, tudíž si nejsme jisti. Existuje však jednoduchý test, který můžete vyzkoušet i doma a který vám ukáže, jestli máte tento problém.

Ráno, předtím než cokoli sníte či vypijete, si vezměte čirou sklenici a naplňte ji vodou. Nyní nasbírejte v ústech sliny a plivněte do sklenice. Nechte odležet 10 až 15 minut. Pokud si poté všimnete, že ze slin se táhnou dolů vlákna nebo má slina na svém povrchu šupinatý závoj se skvrnami, je zde podezření, že máte tuto infekci.

Jak léčit candidu?

Jestliže máte podezření na tuto infekci, jděte k lékaři a trvejte na provedení krevního testu nebo testu stolice, abyste se ujistili.

Tento problém lze léčit různými způsoby. Pokud jsou však vaše příznaky vážné, doporučujeme postup konzultovat s lékařem.

Jestliže chcete léčit Candidu přírodně, pak se rozhodněte pro změny ve stravě. Jednotlivá opatření jsou jednoduchá a účinná.

Vyhněte se cukrům a rafinovaným uhlohydrátům: Kvasinky, jako je candida, potřebují cukry a sacharidy, aby se jim dařilo. Chcete-li je zničit, přestaňte přijímat zdroj jejich potravy. Žádný cukr, žádné rafinované sacharidy a alespoň v prvních dnech veškeré ovoce i komplexní sacharidy nesmí být součástí vašeho jídelníčku stejně jako všechny potraviny obsahující droždí. Také zapomeňte na melouny, alkohol a arašídy či mléko, které může obsahovat antibiotika.

Používejte protiplísňové byliny: Byliny, jako například olivové listy nebo extrakt z grapefruitových semen, jsou účinnými prostředky, které nezabíjí zdravou střevní mikroflóru, ale zároveň jsou dostatečně silné, aby zabíjeli kvasinky candidy.

Více probiotik: Snažte se znovuobnovit zdravou střevní mikroflóru, protože právě ona udrží kvasinky pod kontrolou. Také vám pomohou potraviny bohaté na vlákniny, jako jsou lněná semínka, pallium a probiotické potraviny, jako je například kyselé zelí, okurky, kokosová voda nebo kefír.

Podpora jater: Příliš mnoho kvasinek přetěžuje játra, takže se snažte přijímat potraviny, které chrání játra a které pomáhají detoxikovat tělo co nejrychleji.

Strava

Kdykoli máte pocit, že se tato obvykle přátelská houba ve vašem těle začíná příliš množit, zahrňte do svého jídelníčku tyto potraviny. Aneb jak řekl Hippokrat, ať je vaše jídlo vaším lékem.

Neškrobová zelenina: Připravujte si chutné saláty z listové zeleniny, protože je bohatá na živiny a má nízký obsah cukru.

Organické maso: Jestliže nemůžete žít bez masa a vajec, ujistěte se, že ty produkty, které konzumujete, pochází z kvalitních zdrojů, biofarem apod.

Zdravé tuky: Zdravé tuky, jako je kokos, avokádo či olivy, léčí střeva a působí protizánětlivě.

Fermentovaná probiotika: Kokosová voda, kefír nebo jogurt – ta jezte, ale s mírou, aby byla vaše střevní v mikroflóra v tom nejlepším stavu.

Popíjení čajů: Bylinky jako oregano nebo zázvor mají antimikrobiální účinky. Konzumovat je můžete například ve formě čajů.

Žádná sladidla: Vynechávejte cukr a sladké potraviny a místo toho přejděte na organickou stévii nebo sirupy, které také nejsou úplně nejzdravější, ale stále lepší variantou než typický cukr.

Kostní vývar: Pomůže nejen vašim kloubům, ale také pomáhá bojovat proti candidě.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button