Zdraví

Tento nápoj ničí vaše kosti zevnitř

Většina Američanů pije s oblibou sodu každý den. Nicméně je všeobecně známo, že tyto nápoje nejsou dobré pro naše zdraví – přesto se jich ročně vypije přes 57 litrů na osobu.

Lékaři se shodují, že soda, obsahující kofein a kyselinu fosforečnou, má zásadní podíl na osteoporóze. Výzkumu bylo podrobeno 1413 žen a 1125 mužů. Denní příjem tohoto nápoje, který nacházíme také v Coca Cole, mohl za to, že ženy výrazně přibraly v bocích a jsou daleko náchylnější k úbytku kostní hmoty, než muži.

Za tímto jevem stojí přebytek fosforu, který inhibuje absorpci vápníku. Kyselina fosforečná uvolňuje vápník z kostí.

Další studie naznačuje, že pití 330 mg kofeinu nebo čtyři šálky kávy denně, může vést ke ztrátě kostní hmoty. Kofein zasahuje do vstřebávání vápníku a vede ke ztrátě vápníku v moči.

Trpíte-li osteoporózou a máte více, než padesát let, měli byste se tohoto nápoje za každou cenu vyhnout.

nápoj

A zde jsou další důvody, proč přestat pít sodu

  • Nadváha, kdy dva ze tří dospělých, anebo jedno ze tří dětí ve Spojených státech trpí nadváhou nebo obezitou.Každá plechovka coly denně zvyšuje riziko srdečních chorob.
  • Poškození jater má na svědomí taktéž. Sladké nápoje obsahují velké množství fruktózy, která může poškodit játra. Je to jedna z nejčastějších příčin nealkoholického onemocnění jater. Dvě plechovky coly denně zvyšují riziko selhání jater, jaterní cirhózy a srdečních chorob.
  • Zubní kazy nelze opomenout. Pití tohoto nápoje způsobuje erozi zubů, poškozuje zubní sklovinu a zvyšuje riziko onemocnění ústní dutiny. U dětí se navíc zuby plně nevyvinou a jsou kalné barvy.
  • Ani na onemocnění ledvin nejde zapomenout. Další studie ukázala, že z 3000 žen se během dvaceti let pití sody o 30% zhoršila funkce ledvin. V Japonsku  se zase ukázalo, že více, než dvě sodovky denně, mají za příčinu úbytek proteinů – což vede k poškození ledvin, onemocnění srdce a k srdečnímu selhání.
  • Cukrovka – až o 26% větší riziko vzniku cukrovky je u těch, kteří denně vypijí jednu až dvě plechovky. U dětí je toto obzvlášť nebezpečné, protože se u nich může brzy projevit cukrovka druhého typu.
  • Lidé, kteří pijí tyto tekuté pochutiny mají až o dvacet procent vyšší riziko infarktu. Jedná se o podobný zlozvyk, jako je kouření.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button