Zimní čas patří mezi období, kdy se mnohem častěji potýkáme s nachlazením a chřipkou. Jak se těmto zdravotním komplikacím vyhnout nebo je, alespoň částečně, eliminovat? Není na tom nic složitého.
Dostatek vitamínu C
Kromě podpory imunity má vitamín C v těle i další důležité funkce. Podporuje tvorbu kolagenu, udržuje zdravou naši sliznici, posiluje stěny krevních cév. Také se jedná o velmi silný antioxidant, který brání poškozování buněk škodlivými volnými radikály. Jeho důležitým úkolem, co se imunity týká, je zvyšování aktivity imunitních buněk a tím může pomoci snížit dobu nachlazení. Mezi důležité zdroje přírodního charakteru patří citrusové plody, kiwi, červené papriky, bobulové ovoce nebo třeba brokolice.
Přírodní „antibiotika“
Mezi ty se řadí česnek a zázvor. Mají silné antibakteriální, antivirové a antimikrobiální vlastnosti. V boji s ucpaným nosem pomůže kapsaicin, který obsahují třeba chilli papričky.
Dostatek hydratace
Tělo potřebuje dostatek tekutin. Ty udrží vlhkou sliznici a uvolňují hleny. Kromě vody můžeme během zimního období zařadit i bylinné čaje, které nejen naše tělo zahřejí, ale také mu nabídnout další výhody. Mezi takové patří třeba zelený čaj, který je silným antioxidantem. Šípkový a ibiškový čaj obsahuje vitamín C. Zázvorový čaj bojuje proti nachlazení a bolesti v krku a podpoří lepší trávení. S tím pomůže také čaj připravený z meduňky, který navíc uklidní podrážděný žaludek a podpoří lepší spánek. Čaje můžeme dochutit medem, který nabídne našemu tělu antibakteriální vlastnosti a také je silným bojovníkem právě proti nachlazení.
Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu
Většina z nás tráví chladné zimní období v teple domova. Tělo však postrádá pohyb na čerstvém vzduchu, který jej dělá odolnějším vůči nachlazení. Do svého denního plánu nemusíme zařazovat bůh ví jaké venkovní pohybové aktivity. Postačí pravidelná každodenní procházka na čerstvém vzduchu. Může to být třeba cesta z práce nebo večerní procházka jako relaxace po dlouhém a namáhavém pracovním dnu.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.