Zdraví

Také špatně spíte? Možná děláte před spaním některou z těchto chyb

Všichni víme, že dostatečný a kvalitní spánek naše tělo potřebuje. Pokud máme spánku nedostatek, cítíme se unavení, vyčerpaní a chybí nám energie. Pokud nemůžeme usnout nebo se často v noci budíme, možná za tím mohou být tyto chyby, které si mnohdy ani neuvědomujeme.

Nevhodná teplota v místnosti

Teplo je sice příjemné, nikoli však vhodné pro období, kdy máme spát. Optimální teplota v místnosti, kde spíme, by se měla pohybovat v rozmezí 17-21 ºC. Také je dobré místnost, před tím, než půjdeme spát vyvětrat.

Nedostatek tmy

Během spánku tělo produkuje melatonin – hormon spánku. Pokud do místnosti proniká světlo, třeba z ulice, může dojít ke snížené produkci melatoninu a my pak hůře spíme. Tomuto jevu se asi nevyhneme v případě, že bydlíme ve městě. V tomto případě by mohly být vhodným řešením závěsy nebo žaluzie, které pronikání světla zabrání. Rušit však může i světlo vydávané domácími spotřebiči (modré světlo). I tento faktor bychom měli v ložnici eliminovat.

Ložnice

Pozor na zvýšený pohyb a cvičení před spaním

Cvičení a aktivní pohyb sice tělu prospívají, nikoli však těsně před spaním. Stimulují totiž náš nervový systém. Tyto aktivity bychom tedy měli směřovat minimálně tři hodiny před tím, než ulehneme do postele.

Postel je pro spánek

Celá řada z nás používá postel také jako pracovní prostředí. Před spaním si ještě vyřizuje došlé e-maily nebo se dívá na filmy. Také často ještě těsně před spaním třeba brouzdáme po sociálních sítích nebo si čteme elektronické knihy. I to ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Jakmile ulehneme do postele, tyto činnosti bychom již neměli vykonávat. Elektroniku, která vyzařuje modré světlo, bychom neměli používat minimálně hodinku před spánkem.

Pravidelná hodina

Ne každý chodí spát v pravidelnou hodinu. I tento fakt narušuje náš denní rytmus. Není dobré uléhat pokaždé v jiný čas. Ne vždy se to podaří, ale měli bychom se snažit alespoň o přibližnou hodinu každý den. Pokud jednou uléháme třeba v deset hodin večer a jindy až po půlnoci, ovlivňuje to naši kvalitu spánku. Pravidelnost totiž patří mezi základy duševní hygieny a kvalitního spánku.

Zdroje náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button