Zdraví

Také patříte mezi nespavce? Podívejte se na tyto tipy, které podpoří váš lepší spánek

Všichni víme, že spánek je pro náš organismus velmi důležitý. Dochází během něj k regeneraci. Jestliže však organismus dlouhodobě trpí nedostatkem kvalitního spánku, jsme unavení, klesá naše výkonnost a dokonce se mohou objevit i závažné zdravotní problémy. Co tedy dělat pro to, aby se našemu tělu dostalo tolik spánku, kolik jej pro své správné fungování potřebuje?

1. Vhodná spánková poloha

Někteří z nás si po probuzení stěžují na křeče ve svalech nebo bolest zad. Tyto obtíže velmi často způsobuje nesprávná poloha. Ideální a neutrální způsob spánku je vleže na zádech. Můžete toho docílit třeba tak, že polštář umístíte nikoli pod hlavu, ale pod krk.

2. Místnost bez jakéhokoli světla

Spánek v absolutní tmě se jeví jako nejvíce účinný. Světlo totiž narušuje produkci melatoninu a serotoninu, které mají vliv na spánkový cyklus. Nejedná se však pouze o klasické osvětlení, ale také o světlo z ulice nebo to, které vyzařují některá elektronická zařízení – telefon či obrazovka.

3. Pozor na elektřinu

Elektromagnetické pole nás doprovází během celého dne. Pokud dáme tělu od něj odpočinou, mohli bychom podpořit kvalitnější spánek. Jak na to? Třeba tím, že na noc budeme vypínat Wi-Fi. Také je nutno dávat si pozor při nabíjení telefonu. Vůbec není dobré, pokud se tak děje blízko postele.

4. Vytvořte si „předspánkovou“ rutinu

Pokud si vytvoříte jakousi předspánkovou rutinu, vaše tělo bude vědět, že se chystáte ke spánku a začne vyrábět chemické látky, které jsou pro kvalitní spánek potřebné. Pokud budete tuto rutinu dodržovat pravidelně, tělo si na ni brzy zvykne a vy nebudete mít problém s usínáním ani s kvalitním spánkem. Může se jednat například o aromaterapii, lehkou četbu, meditaci nebo relaxační koupele. Tělo se krásně uvolní a vy se zbavíte stresu.

5. Vhodné potraviny k večeři

Také strava a doba její konzumace mají vliv na kvalitu spánku. Ideálním časem jsou tři hodiny před tím, než ulehnete do postele. Vyhýbejte se alkoholu a kofeinu. Také potraviny s obsahem cukrů a těžší nejsou vhodnou volbou.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button