K nadýmání přispívá řada faktorů – zácpa, přejídání se nebo přibírání na váze. Nadýmání mohou zhoršovat i některé zdravotní stavy – gastroezofageální refluxní choroba, syndrom dráždivého tračníku, nesnášenlivost lepku nebo laktózy, přemnožení bakterií v tenkém střevě. Příčinou nadýmání však mohou být i některé druhy potravin.
Nejhorší potraviny pro nadýmání
Brukvovitá zelenina – kapusta, brokolice nebo zelí. Obsahují rafinózu – cukr produkující plyn, který nadýmá. Máte-li s konzumací této zeleniny za syrového stavu potíže, zkuste ji upravit v páře. Změkčí se tím vláknina v ní obsažená a také se vyvaří část vody. Zelenina pak zabírá méně místa v trávicím traktu.
Luštěniny – obsahují sice dostatek bílkovin, ale zároveň způsobují nadýmání. To zmírníte tím, že je budete kombinovat s celozrnnými produkty – rýže, quinoa, a budete pít dostatek vody. Do jídelníčku také zařaďte větší množství ovoce a zeleniny a ořechy.
Mléčné produkty – především lidé s intolerancí na laktózu postrádají potřebné enzymy, které laktózu štěpí. Pak se objevuje plynatost a nadýmání. Mléčné produkty tak nahraďte produkty bezlaktózovými nebo alternativami nemléčnými.
Potraviny FODMAP – některé pokrmy obsahují větší sacharidů, což může přispívat k přebytečné plynatosti. Je to proto, že tělo nemůže strávit některé sacharidy obsažené v těchto potravinách. Do skupiny FODMAP patří tyto potraviny – některé druhy ovoce (meruňky, třešně, broskve), vodní melouny, artyčoky, cibule, hrách.
Slaná jídla – konzumace potravin s vyšším obsahem sodíky může vyvolat zadržování vody. To je důvod k nadýmání. Sodík obsahují především zpracované a balené potraviny.
Potraviny s obsahem lepku – bílkovina nacházející se v pšenici, žitu a ječmeni.
Cibule a česnek – obsahují fruktany, které se hůře tráví a mohou tak způsobovat zažívací obtíže nebo nadýmání.
Nejlepší potraviny proti nadýmání
Okurky – obsahují quercetin (flavonoidní antioxidant), který pomáhá snižovat nadýmání.
Chřest – jedná se o superpotravinu ideální proti nadýmání. Kromě toho obsahuje větší množství vody, takž dodá tělu potřebnou hydrataci a navíc uleví od nadýmání. Užitečný je i obsah prebiotik, která podporují růst užitečných střevních bakterií. Tím udržujete ve střevech zdravou rovnováhu a eliminujete nadýmání.
Rýže – obsahuje škrob, který nezpůsobuje nadýmání.
Banány – obsahují draslík, který brání zadržování vody. Reguluje totiž hladinu sodíku. Tím eliminuje nadýmání způsobené nadbytkem soli v těle.
Papája – papain (enzym nacházející se v papáje) pomáhá rozkládat bílkoviny v trávicím systému, což usnadňuje trávení.
Ananas – obsahuje větší množství vody. Ta pomáhá eliminovat nadýmání a tělo udržuje hydratované. Nachází se v něm enzym bromelain, který pomáhá rozkládat bílkoviny.
Jogurty s obsahem probiotik – ta pomáhají s regulací trávení a podporují celkové zdraví celého trávicího traktu.
Zázvor – nachází se v něm trávicí enzym zingibain, který pomáhá rozkládat bílkoviny. Navíc snižuje možnost nadýmání a zácpy.
Mátový nebo heřmánkový čaj – pomáhají uvolňovat svaly trávicího traktu a tím rozptylují plyn, který je příčinou nadýmání.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.