Zdraví

Strategie pro zlepšení kognitivního zdraví a pomoci v boji proti stárnutí mozku

Mnoho z nás asi překvapí, že mezi srdečními chorobami a Alzheimerovou chorobou existují společné rizikové faktory. Pokud se však zamyslíme nad tím, jak náš cévní systém zásobuje mozek krví, tak to dává smysl. Zhoršení průtoku krve by mohlo vést k poškození mozkové tkáně. Malé mozkové tepny jsou citlivé na zvýšení krevního tlaku a dlouhodobá hypertenze je může poškodit.

Dostatečný přísun vitamínu D

Nízká hladina vitamínu D bývá spojována s kognitivní poruchou. Vitamín D podporuje lepší paměť. Zvýšené riziko kognitivních poruch a demence spojované s nízkou hladinou vitamínu D se projevuje u starších osob. Kromě toho má vitamín D podíl na transportu glukózy a vápníku do mozku. Díky tomu může chránit kognitivní funkce tím, že pomáhá v boji proti zánětu.

Zaměřeno na rostlinné potraviny

Velký podíl naší stravy by měly tvořit potraviny rostlinného původu – zelenina, ovoce, ořechy, semínka a luštěniny. Strava s vyšším podílem těchto produktů a nižším podílem masa a mléčných výrobků bývá spojovány s nižším výskytem rizika Alzheimerovy choroby. Velkým pomocníkem jsou také bobuloviny. Fytochemikálie v nich obsažené mohou pomoci zmírnit oxidační stres a záněty.

ovoce a zelenina

Ořechy a semínka jako zdroj zdravých tuků

Konzumace ořechů, především pak vlašských, může prospívat mozkovým funkcím. Ne nadarmo mají vlašské ořechy podobný vzhled jako náš mozek. Kromě toho jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

Pozor na sůl ve stravě

Vysoký příjem soli podporuje vysoký krevní tlak, který poškozuje jemné mozkové cévy, zhoršuje průtok krve a tím vším zvyšuje možnost výskytu kognitivních poruch. Pokrmy můžeme dochutit nejen solí, ale také pomocí bylinek a koření.

Zachování aktivity

Vyvážený a aktivní život pomáhá zlepšovat celkovou pohodu. Na mozek má pozitivní vliv také pravidelné cvičení. Během fyzické aktivity se zlepšuje průtok krve do mozku a pravidelný pohyb tak pomáhá udržet krevní cévy zdravé.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button