HubnutíNezařazenéZdraví

Smutná pravda: Chudší lidé pravděpodobněji ztloustnou

Po staletí byli s nadváhou spojováni bohatí. A po celá staletí byla tato domněnka pravdivá. Obezita byla znamením hojnosti a tito lidé nikdy nezažili hlad či nedostatek jídla.Dnes však platí pravý opak. Právě chudší lidé mají vyšší sklony k tloustnutí. Důvodem je, že komunity z nižších socioekonomických skupin nemají tak jednoduchý přístup k výživným potravinám, vedou sedavý životní styl a jedí velké porce s vysokým obsahem tuku.

Existují dva hlavní důvody, proč chudší lidé rychleji a s větší pravděpodobností tloustnou:

1. Zpracované potraviny s vysokým obsahem tuku jsou levnější

Když se jablko skládá jen z jedné složky a balíček sušenek ze 30, proč je jablko dražší, než kalorie? Sušenky jsou vyráběny z kukuřice, sóji a pšenice, což jsou nejvíce dotované plodiny na trhu. Tyto dotace umožňují zachovat nízké ceny podobných výrobků.

Potraviny s vysokým obsahem tuku jsou levnější díky dotacím. Pro ilustraci vezměme v úvahu následující: náklady na ovoce a zeleninu se v letech 1985 až 2000 zvýšily o 40 %. Na druhé straně, náklady na sodu se snížily o 25 %.

2. Nezdravé potraviny jsou často sytější a zdají se být cenově výhodnější

Nezdravé potraviny se často přímo koupou ve škodlivých tucích, takže mají mnoho kalorií a lidé se po nich cítí zasyceni. Když je salát za stejnou cenu jako menu z fast foodu, člověk s nižším příjmem si zvolí druhou variantu, protože se zdá být nákladově efektivnější (z hlediska zasycení a kalorií).

Dr. Adam Drewnowski, specialista na obezitu, provedl studii, ve které se snažil zjistit, kolik kalorií by si mohl koupit při srovnání zdravých potravin s těmi nezdravými. Ukázalo se, že by mu stejné peníze vystačily na přibližně 1000 kalorií v sušenkách a chipsech nebo na pouhých 250 kalorií z mrkve. Protože se domácnosti s omezenými příjmy snaží nakupovat levné potraviny, které je zasytí, volba je jasná. Potraviny s obsahem rafinovaného cukru, zpracovaného obilí a s přidaným tukem jsou krátkodobě nákladově efektivnější. Avšak dlouhodobě vedou k nadměrné spotřebě kalorií a vysoké tělesné hmotnosti.

Jak jíst levně a zdravě

Navzdory výše zmiňovaným překážkám existují způsoby, jak se vyhnout potravinám, které mají vysoký obsah tuku a málo živin.

Kupujte mraženou a konzervovanou zeleninu

Mnoho lidí si myslí, že tyto varianty nejsou tak zdravé, jako čerstvé suroviny, ale to není pravda. Ve skutečnosti některé výzkumy naznačují, že mražená zelenina může obsahovat více živin, než ta čerstvá. Je to proto, že se zmrazí ihned po sklizni, takže si zachová všechny vitamíny a živiny. Přidávejte mraženou a konzervovanou zeleninu do polévek, těstovin a třeba i do sendvičů.

Jezte více vajíček

Vejce jsou výborným zdrojem levných bílkovin a zdravých tuků. Připravte si omeletu k snídani, přidejte si vejce na tvrdo k obědu nebo umíchejte s rýži k večeři.

Nezapomínejte na fazole

Fazole jsou často přehlíženy, přitom se jedná o levné a velmi zdravé luštěniny. Konzervované fazole, cizrnu a hrách najdete snadno téměř v každé samoobsluze. Nejen, že mají vysoký obsah bílkovin, ale také zdravých tuků a sacharidů. Přidejte fazole do polévky nebo jimi posypte kukuřičné tortily.

Dalším skvělým zdrojem potravin nabitých živinami jsou ovesné vločky, hnědá rýže a kukuřičné tortilly.

Ovoce

Nevynechávejte ani na ovoce. Tím, že ušetříte peníze díky výše uvedeným položkám, měli byste být schopni zahrnout h do své stravy. Například banány jsou zvlášť levné a plné draslíku.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button