Metoda „SM systém“ neboli „Stabilizační a mobilizační Systém“ je metoda cvičení, která u nás není zatím příliš známá, i když je vyvíjena už téměř čtyřicet let. Její „otec“ MUDr Richard Smíšek sestavil sérii cviků s elastickými lany, která je vhodná pro všechny, kteří mají problémy s páteří.

O čem je metoda SM?

Metoda SM je založena na aktivaci a protahování páteře i zádových svalů. Pomáhá vytvořit ploténkám potřebný prostor. Díky sedavému zaměstnání, našim špatným návykům a nedostatečné pohybové aktivitě máme svalové řetězce na zádech ochablé a zároveň přetěžované. To může způsobovat stlačování obratlů a namáhání plotének, případně jejich vyhřeznutí. Metoda SM pomáhá i při léčbě skoliózy.

Kdo může cvičit?

Každý, koho trápí bolesti zad. Každý, kdo chce poruchám páteře předejít. Cvičení zvládnou malé děti i senioři. Metodu SM mohou cvičit i těhotné ženy. Metodu SM je vhodné cvičit s certifikovaným cvičitelem, kterého najdete na internetu v okolí svého bydliště, nebo se můžete objednat přímo u samotného původce této velmi účinné cvičební metody MUDr Smíška, či jeho kolegů v Praze.

 

Metoda SM nejen léčí!

Ale je vhodná i jako prevence proti poruchám páteře a bolestem zad. Také ji lze aplikovat jako kondiční trénink, který zlepší sportovní výkon a je prevencí proti přetížení a degeneraci páteře a velkých kloubů. Metoda SM je komplexní a zaměřuje se i na cvičení velkých kloubů – ramenních, kolenních i kyčelních. Rovněž se zaměřuje i na prevenci, či zmírnění propadu klenby nožní a s ním spojený vznik tzv. haluxů – vbočení palce u nohy.

Čtěte:  Překvapivé účinky šťávy ze zelí