Zdraví

Sezóna borůvek je tady. Vychutnejte si tyto malé bobule s velkými přínosy pro zdraví

Existuje velké množství různých druhů chutného ovoce. Borůvky nejsou výjimkou. Kromě toho nabízejí našemu tělu velké množství zdravotních benefitů. O některých jste možná ani netušili.

Ochrana mozku

Borůvky obsahují skupinu rostlinných látek zvaných proantokyanidiny, které patří do skupiny polyfenolů. Ty mají antioxidační účinky. Pomáhají chránit mozek proti poškození, které způsobují toxiny vyskytující se v životním prostředí. Fytonutrienty, v borůvkách také obsažené, bojují proti poklesu mozkových motorických dovedností a ztrátě paměti, které souvisejí se zvyšujícím se věkem.

Nízký obsah kalorií a vysoký obsah živin

Především borůvky volně rostoucí v přírodě obsahují vysoké množství antioxidantů, vlákninu, vitamín C a K, mangan a minimální množství cukrů.

Přirozený spalovač tuků

Některé potraviny pomáhají tělu spalovat tuky. Borůvky se do této skupiny také řadí. Katechiny, které se v borůvkách nacházejí, pomáhají aktivovat geny, které mají na starosti spalování tuků.

Pomoc proti srdečním chorobám

Srdeční choroby patří mezi velmi časté zdravotní obtíže a často bývají také příčinou úmrtí. Jedním z důvodů jejich výskytu je špatný cholesterol v krvi. Ten pomáhají snižovat právě borůvky. Další zdravotní obtíží, spojovanou se srdcem, je vysoký krevní tlak. Pravidelná konzumace borůvek může pomoci vysoký tlak snížit.

Vysoký obsah antioxidantů

Antioxidanty chrání naše tělo proti škodlivým volným radikálům. Ty způsobují poškození těla na buněčné úrovni, stojí za vznikem předčasných vrásek a některých chronických onemocnění. Borůvky nabízejí antioxidantů velké množství.

Boj proti infekcím močových cest

Stejně jako brusinky, i borůvky mají pozitivní vliv na zdraví našich močových cest. Obsahují podobné látky jako právě brusinky, jen v menším množství. Tyto látky brání bakteriím uchytit se na stěnách močového měchýře a množit se zde.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button