Přírodní léčbaZdraví

Serotonin pro podporu dobré nálady

Serotonin plní v našem těle celou řadu funkcí. Působí jako hormon a neurotransmiter tím, že pomáhá buňkám mezi sebou komunikovat. Také působí jako mitogen – přiměje buňky našeho těla, aby se začaly dělit. Působí i jako vazokonstriktor – způsobuje zúžení krevních cév.

Některé funkce serotoninu

Regulace funkcí střev – buňky ve střevech uvolňují serotonin a tím dochází k udržování trávicích procesů v pohybu. Pokud se serotonin uvolňuje rychleji, než se může vstřebat, můžete pociťovat nevolnost.

Kontrola chuti k jídlu

Regulace nálady – serotonin zvyšuje nervovou stimulaci a elektrické impulsy, což může pomoci zlepšit náladu a štěstí a snížit úzkost.

Pomoc při hojení ran – krevní destičky přijímají uvolněný serotonin z krve. Ten může pomoci při srážení krve a snížení průtoku krve.

Regulace spánku, paměti a učení – serotonin hraje důležitou roli v centrálním nervovém systému (mozku a míše) a funkcích, které systém udržuje.

Vliv na sexuální funkce – ovlivňuje schopnost těla reagovat na sex a také má vliv na sexuální touhu.

Vliv na hustotu kostí

pohyb

Co se děje při nedostatku serotoninu?

Nízká hladina serotoninu v těle bývá spojována se špatnou náladou a depresí. Mezi časté příznaky jeho nedostatku patří smutek úzkost, prázdnota, beznaděj, podrážděnost, frustrace, únava.

Jak přirozeným způsobe zvýšit hladinu serotoninu?

Cvičení – především pokud se jedná o vaši oblíbenou aktivitu. Lidé, kteří žijí aktivně, mívají menší riziko výskytu depresí a úzkostí.

Sluneční světlo – hladina serotoninu se mění s délkou slunečního světla. Nejvyšší hladina je během léta, klesá na podzim a v zimě, kde je denní světlo kratší.

Dietní změny – pozitivní vliv na serotonin má strava , která zvyšuje hladinu tryptofanu (aminokyselina, která pomáhá při syntéze serotoninu). Mezi potraviny s vyšším množstvím tryptofanu patří sýry, kuřecí maso, vaječné bílky, ryby, mléko, semínka slunečnice nebo dýně, arašídy, sójové boby nebo krůtí maso. Důležitý je i vitamín B6. Ten se podílí na přeměně tryptofanu na serotonin. Mezi potraviny bohaté na tento vitamín patří ryby, hovězí játra, kuřecí maso, škrobová zelenina, necitrusové plody.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button