BylinkyPřírodní léčba

Šalvěj – nejen koření, ale i bylinka na potenci

Šalvěj lékařská je bylinka, která má široké pole působnosti. Funguje jako dochucovadlo a koření. Také ji nalezneme jako přísadu v některých kosmetických produktech. Zapomínat nesmíme ani na aromaterapii a léčitelství. Je to nenáročná rostlinka, kterou můžeme pěstovat i doma. Jedná se o trvalku s nafialovělými kvítky, které se objevují v období května – června. Používají se listy, mohou být čerstvé nebo sušené.

Účinné látky

Bylinka se využívá jak v lidovém léčitelství, tak i v alternativní medicíně nebo ve farmacii. Komplex látek, které obsahuje se doplňuje. Obsahuje fytoestrogeny, které mají pozitivní vliv v boji proti negativním dopadům menopauzy. Flavonoidy působí jako silné antioxidanty. Nabízejí protizánětlivé účinky, mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a pomáhají tělu v boji proti bakteriím. Saponiny mají ochranné vlastnosti. Chrání proti mikrobům a houbám. Kromě toho způsobují hořkou chuť rostliny. V lidském těle pomáhají snižovat hladinu škodlivého cholesterolu a zlepšují imunitu. Vítaný je i obsah vitamínů (A, některé z komplexu B, C, E a K) a minerálů (draslík, měď, železo, vápník, hořčík, selen, zinek nebo mangan). Kromě toho nalezneme v rostlině vlákninu, bílkoviny, lipidy nebo lutein.

šalvěj rostlina

Využití šalvěje

Ideální volba při angíně nebo chřipce. V tomto případě si můžeme připravit čaj, který popíjíme čerstvý 2x denně. Nálev lze využít i jako kloktadlo při bolesti v krku. Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým účinkům bojuje proti zánětům a infekci. Také urychlí uzdravovací procesy. Fytoestrogeny pomáhají proti předmenstruačním bolestem, zmírňují negativní příznaky menopauzy. Její pití se nedoporučuje těhotným a kojícím. Má pozitivní vliv na cévy, které čistí a pomáhá snižovat hladinu škodlivého cholesterolu, také zlepšuje krevní oběh. Zlepšuje potenci a to díky zvyšování průtoku krve v reprodukčních orgánech. Také pomáhá regulovat správnou produkci pohlavních hormonů. Má pozitivní vliv na imunitu a močové cesty. Je šikovným pomocníkem v boji proti nočnímu pocení. Zlepšuje trávení, bojuje proti plynatosti a nadýmání.

Šalvějový čaj

Připravuje se z listů rostliny. Můžeme si jej koupit i v obchodě a to buď porcovaný nebo sypaný. Ideální je, pokud si listy usušíme doma. Kromě čaje si lze připravit také kloktadlo, odvar nebo zápar. Také jej lze použít pro přípravu obkladů. Listy se louhují v přiklopené nádobě 15 minut.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button