Šalotka je příbuzná s cibulí a česnekem. Obsahuje vitamíny – A, B6 a C, minerály – draslík, železo, mangan, vlákninu a silné antioxidanty s pozitivním vlivem na zdraví srdce a mozku, s antivirovými účinky a vlastnostmi ovlivňujícími zdraví naší pokožky a vlasů. Její domovinou jsou oblasti střední a jihovýchodní Asie a postupem času se rozšířila do celého světa. V jídelníčku nachází široké možnosti uplatnění.
Tělu prospěšné látky
Kromě výše tělu prospěšných látek neobsahuje šalotka žádný tuk, obsahuje malé množství cukru a kalorií, proteiny a peptidy.
Zdravotní přínosy
Silné antioxidanty pomáhají zpomalovat růst rakovinných buněk, zlepšují zdraví srdce a mozku a antivirové vlastnosti bojují proti infekcím. Také jsou prospěšné pro naše vlasy a pro pokožku.
Pozitivní vliv na srdce
Allicin a quercetin mají antihypertenzní vlastnosti a allicin navíc stimuluje produkci glutathionu – důležitého antioxidantu, který má pozitivní vliv na naše zdraví. Šalotka také podporuje produkci enzymu, který pomáhá při tvorbě užitečného cholesterolu. Konzumace šalotky podporuje rozšiřování cév a zlepšuje krevní oběh. To vše má pozitivní vliv na naše srdce. Šalotka může pomoci bránit v usazování plaku v cévách. Jako zdroj draslíku pomáhá regulovat krevní tlak.
Podpora při detoxikaci
Vzhledem k tomu, že šalotka podporuje krevní oběh, hraje důležitou roli při odstraňování toxinů nacházejících se v krevním řečišti. Tím podporuje detoxikaci. Také stimuluje produkci trávicích enzymů a tím zlepšuje detoxikaci jater.
Podpora zdraví mozku
Důvodem, proč šalotka může podporovat zdraví mozku, je obsah folátu, což je jeden vitamín ze skupiny B. Ten zlepšuje funkce mozku tím, že podporuje emocionální a duševní zdraví. Také chrání DNA a RNA v těle. Pro zdraví mozku je důležité i železo, které také šalotka obsahuje.
Podpora imunity
Antioxidanty bojují proti běžným virům a bakteriím. Imunitu posílí vitamín C.
Zdraví pokožky
Pokožku mladistvou a svěží podporuje síra, která se v šalotce nachází. Šalotka je rychlým pomocníkem při bodnutí hmyzem. Postačí postižené místo potřít šťávou ze šalotky. Sníží bolest a svědění. Také na postižené místo můžete položit plátek šalotky.
Zařazení šalotky do jídelníčku
Šalotka chutná nejlépe v čerstvém stavu. Můžete ji přidat do zeleninových salátů, posypat jí masové i zeleninové pokrmy, bude tvořit chutnou součást pomazánek. Jako restovaná je vhodnou součástí těstovinových, zeleninových nebo rýžových pokrmů. Může tvořit součást salsy nebo pizzy.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.