Zdraví

Ranní zápach z úst už nebude žádný problém s těmito jednoduchými tipy

Pokud existuje jedna věc na pláněte Zemi, které nedává absolutně žádný smysl, je to ranní dech. Jak může jednoduché vdechování a vydechování po dobu osmi hodin během spánku zapříčinit takovou razantní změnu v ústním aroma?

Zjednodušená odpověď zní „snížená slinná funkce“. To je honosné označení, které vyjadřuje, že během spánku naše ústa produkují mnohem méně slin, než když jsme vzhůru. Sliny jsou zodpovědné za zneškodňování bakterií, které se přirozeně tvoří v našich ústech. Když je tedy snížen příjem slin, tyto bakterie se navrší a způsobují špatný ranní dech každé ráno.

Možná, že vás zas tolik špatný ranní dech netrápí, ale pro blaho všech okolo vás, kteří s vámi musí po ránu mluvit, vrhněme se na metody, jak se tohoto zápachu z úst zbavit.

  1. Nejezte česnek nebo cibuli

Ano, je to otravné, pokud si rádi pochutnáváte na jakémkoli jídle, protože česnek a/nebo cibule se nacházejí v převratné většině lahodných pokrmů. Pokud si však ceníte voňavého svěžího dechu, měli byste se alespoň snažit se jim vyhnout. Česnek a cibule totiž obsahují silné sirné složky, které se vstřebají do krevního oběhu a uvolňují se, když vydechnete. Kvůli tomu vám nepomůže žádné množství čištění zubů nebo žvýkaček, abyste se zbavili tohoto odéru. Jediné, čeho dosáhnete je, že ho do jisté míry zamaskujete.

  1. Správná ústní hygiena! Nevynechávejte čistění zubů před spánkem

Váš zubař vám jistě nesčetněkrát zdůrazňoval, jak strašně moc je nezbytné, abyste si čistili zuby dvakrát denně. Ranní čištění zubů je pro mentolově svěží dech pro den před vámi, ale večerní čištění je však nejen pro vaše zuby. Bez toho, aniž byste se zbavili přebytečného jídla ve svých ústech před spaním, budou mít bakterie způsobující přes noc špatný dech značný náskok, a váš ranní dech se promění v biologický toxický plyn.

  1. Nepijte kávu ani alkohol

Hon za svěžím dechem začíná čím dál víc znít jako vopruz beroucí všechny radosti života. Jak káva, tak alkohol vytváří vysušující efekt v ústech. Snižují produkci slin a vytváří perfektní prostředí pro přetrvávání a množení pachových bakterií. Páteční noc nabitá alkoholem má schopnost všechny ráno odradit na sto honů ranním dechem. Pokud tedy nechcete ihned odradit nápadníka vedle kterého se probudíte, bude lepší, když se vypaříte co nejdříve.

  1. Nepoužívejte ústní vodu po každém čištění zubů

Ústní voda je dvojsečná zbraň v arzenálu ústní hygieny. Ano samozřejmě, že zanechá váš dech vonět jako svěží máta, ale také vám vysušuje ústa (zejména druhy, které obsahují alkohol). A jak už jsme se výše dozvěděli, vysušená ústa patří mezi špatné věci při ranním dechu. Užívání ústní vody po ránu je v pořádku, protože tuto suchost mohou sliny poměrně rychle vynahradit, ale při použití večer budete mít svěží dech pouze hodinu a poté akorát přispěje k množení pachových bakterií a rannímu nepříjemnému zápachu z úst.

  1. Nespěte s otevřenými ústy

Tato metoda asi nepatří mezi nejjednodušší, protože každý z nás má vlastní preferované způsoby spaní, ale opravdu může pomoci. Rychle se pohybující vzduch proudící dovnitř a ven z vašich úst (jinak známé jako dýchání) během spánku způsobuje vysušování – jako fén na vlasy – a zas a znovu pomáhá bakteriím se usadit.  Dýchání nosem znamená, že se vzduch nedostane do pusy, a to málo slin co se v ní nachází má větší šanci vypudit bakterie pryč.

  1. Pijte hodně vody

Voda je perfektní čistící prostředek pro vaše ústa na cesty. Buďto jí můžete rovnou vypít nebo jí chvilku převalujte v ústech a poté vyplivněte (nedoporučuje se na veřejných místech a v sociálních situacích). Tím vyplavíte bakterie, které jsme se v tomto článku naučili tak moc nenávidět. Pití vody také podporuje produkci slin, což samozřejmě jak již všichni víme, je silný přirozený čistící prostředek, který rozpouští páchnoucí substance v potravinách a nápojích.

  1. Žvýkejte žvýkačky bez cukru

Žvýkačky jsou dobré pro ústa ze dvou důvodů: pomáhají uvolnit zbytky jídla a mrtvé buňky ze zubů, dásní a jazyka. Mnohdy mají také nějakou příjemnou chuť, která krásně osvěží váš dech (máta je nejvíce efektivní. Žvýkačky bez cukru zabrání vedlejšímu efektu, že by se vám z cukru zkazily zuby a pokud budete žvýkat i poté, co ztratí svou příchuť, podpoříte tvorbu slin. Aby toho nebylo málo, tak žvýkačky mají ještě jednu výhodu, kterou si mnoho lidí neuvědomuje. Žvýkáním totiž zpevňujete kůži na čelistech, takže ji nebude mít povislou s rostoucím věkem. Tak hurá do žvýkání!

A ještě jedna perlička na závěr. Pokud si nejste jistí, zda váš dech opravdu páchne, můžete vyzkoušet nesčetně technik. Stará, přestože ne zcela účinná metoda je prohnout dlaň, dýchnout ústy a vdechnout nosem. Občas to funguje, občas ne. Další metoda je, že si olíznete hřbet ruky a čichnete si… tato účinná metoda vám rychle zkazí veškeré iluze, že nemáte problémy s dechem, a ještě v neposlední řadě tu je dentální nit. Pokud je po použití na dentální niti krev, nebo nevábně voní, máte zcela jasnou odpověď, že vám zapáchá z úst. Ale nebojte, aplikujte rady z tohoto článku a zápach bude ty tam.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button