Jídlo a receptyZdraví

Rajčata nabízejí zajímavé benefity. Zařaďte je do svého jídelníčku

Zdravotní přínosy rajčat se připisují obsahu antioxidantů, které mohou pomoci snížit riziko výskytu srdečních onemocnění, rakoviny nebotřeba cukrovky. Tento oblíbený druh zeleniny se používá napříč různými kuchyněmi. Jejich domovinou jsou oblasti Jižní a Střední Ameriky. Pěstují se v široké škále různých odrůd a různých barev, v různých oblastech celého světa. Nejrozšířenější barvou je červená, ale ničím neobvyklým není ani barva oranžová, žlutá nebo fialová.

Regulace krevního tlaku

Lykopen v rajčatech obsažený pomáhá regulovat krevní tlak. Také zlepšuje fungování krevních cév. Tím také snižuje vysoký krevní tlak. Rajčata jsou také bohatá na draslík. I o tomto minerálu je známo, že pomáhá krevní tlak snižovat. Snižuje totiž účinky sodíku. Kromě toho zmírňuje napětí ve stěnách cév. Pozor však na vyšší množství draslíku. To by mohlo vést k tvorbě ledvinových kamenů.

rajčata

Podpora při hubnutí

Kromě vyššího množství antioxidantů obsahují rajčata také vlákninu a mají pouze malé množství kalorií.

Lepší zdraví pokožky a vlasů

Pomáhají v boji proti pórům a akné, zklidňují spáleniny od slunce, oživí povadlou pleť. Antioxidanty v nich obsažené bojují proti poškození buněk a zánětům kůže. Mají adstringentní vlastnosti a zlepšují texturu pleti. Odstraňují přebytečný maz a obličej udrží svěží. Na pokožku si můžete pokládat plátky rajčat nebo použít rajčatovou šťávu.

Podpora lepšího vidění

V rajčatech nalezneme vitamín A. Ten uvítá naše sítnice. Lykopen v rajčatech bojuje proti poškození volnými radikály. Vyšší hladina lykopenu v těle může eliminovat výskyt makulární degenerace. Vitamín C obsažený rajčatech podporuje produkci melaninu.

Podpora zdraví trávicí soustavy

Lykopen může podporovat prevenci rakoviny žaludku. Chlorid tvoří nezbytnou součást trávicích šťáv. Pozitivní vliv má i vláknina. Antioxidanty pomáhají v boji s gastritidou.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button