Napadlo vás někdy, proč nám vlastně vypadávají řasy? Nejedná se o nic zvláštního a tento jev je zcela přirozený. Co vše může být důvodem jejich padání a kdy je potřeba zbystřit?
Funkce řas
Řasy fungují jako ochranný štít oka před nečistotami, které by se do něj mohly dostat. Zabraňují vniknutí pylu, prachu, vlhkosti a také potu. Podobně jako kočičí fousky, také řasy jsou citlivé a reagují na objekty, které se přiblíží k oku. Jakmile hrozí vniknutí prachu, pylu či jiné částečky do oka, dochází k vyslání varovného signálu do mozku a následnému mrknutí.
Padání řas je přirozenou součástí jejich životního cyklu
Stejně jako ostatní chlupy na lidském těle, včetně vlasů, mají řasy cyklus, který se skládá z procesu růstu, odpočinku a následného vypadnutí. Následně tak vypadané řasy najdete na svém oblečení, na obličeji či třeba ráno na polštáři. Někdy ale mohou řasy padat mnohem častěji. Co může být příčinou toho, že denně nacházíte více svých vypadaných řas než obvykle?
Neustálé tření očí
Když vám něco spadne do oka, je zcela přirozené, že si ho třete a snažíte se najít, co vám do něj vlastně spadlo. Pokud se ale tření očí dopouštíte i samovolně a a nepřemýšlíte nad tím, proč tuto činnost děláte, můžete si povšimnout, že vám začnou mnohem více padat řasy. Dojde totiž k jejich poškození. Snažte se tedy vyvarovat příliš častého tření očí. Kromě vypadaných řas si můžete podráždit i samotné oko.
Nadměrně používání kleštiček na řasy
Chcete mít řasy až do nebe a napomáháte si používáním kleštiček na řasy? Tento praktický nástroj vám skutečně napomůže k tomu, že budete mít řasy delší a zahnuté. Bohužel ale také přispívá k tomu, že se řasy více lámají a dokonce si je při neopatrné manipulace můžete i vytrhnout. Kleštičky na řasy proto používejte s mírou.
Časté používání umělých řas
Trendem posledních let se stalo nalepování umělých řas a také jejich prodlužování. Ne pro všechny jsou ale tyto metody vhodné. U jedinců, kterým častěji padají řasy, může po použití umělých nalepovacích řas i po jejich prodloužení dojít k častějšímu padání řas.
Nedostatek vitamínů
Někdy může být příčinou zvýšeného padání řas také špatná životospráva a nedostatek vitamínů ve stravě. Velký vliv na zdraví vašich vlasů a řas mají zejména vitamíny A,B, C, D a E. Dále pak jsou důležité také omega-3 mastné kyseliny a železo. Nachází se všechny tyto látky ve vašem jídelníčku?
Hormonální změny
K nadměrnému vypadávání řas může dojít také kvůli hormonálním změnám. Je zcela běžné, že během těhotenství a menopauzy se u žen vyskytne nadměrné vypadávání řas. Jakmile se ale hladina hormonů v těle ustálí, růst řas se opět vrátí do normálu.
Stárnutí
Na kondici a stav řas má vliv také stárnutí. Starší lidé mohou mít řasy tenčí a náchylnější k vypadávání. Zároveň může dojít k zpomalení jejich růstu, tudíž mohou být řasy okolo očí řídké.
Infekce
Používáním nevhodných kosmetických přípravků na oči, které vás dráždí či jsou snad dokonce prošlé, může dojít k snadnému rozvinutí oční infekce, jež může mít za následek nadměrné vypadávání řas. Před použitím očního krému, řasenky a dalších produktů, které přicházejí do kontaktu s očima, pečlivě zkontrolujte dobu trvanlivosti.
Alergie
Trpíte nějakou alergií? Při nákupu kosmetických produktů opět kontrolujte jejich etikety a ujistěte se, že v přípravku se neobjevují látky, které by u vás mohly vyvolat alergii. Vypadávání řas se totiž může objevit jako součást alergické reakce. Jestli vám v důsledku používání nějakého kosmetického produktu začnou vypadávat řasy, okamžitě ho přestaňte používat.
Porucha funkce štítné žlázy
Mezi závažnější důvody, proč vám najednou začaly vypadávat řasy, řadíme poruchu funkce štítné žlázy. Právě štítná žláza totiž řídí hormony v lidském těle, a když nefunguje správně, může to mimojiné ovlivnit také hustotu vašich řas.
Blefaritida
Chronický zánět očních víček zvaný blefaritida se začíná projevovat postupně a pomalu. Nejprve vám otečou a zarudnou oči, následně se vám k sobě začnou lepit jednotlivé řasy, objeví se svědivost okrajů očních víček a pak se vyskytne také přecitlivělost na světlo, zastřené vidění a bolest. Nejlepší prevencí blefaritidy je dodržování oční hygieny. Léčba spočívá v užívání antibiotik či kortikoidů a může trvat až několik měsíců. Průběh nemoci je navíc velmi bolestivý.
Trichotillomanie
Setkali jste se již někdy s jedincem, který si ve stresových situacích vytrhával řasy? Tento stav se nazývá trichotillomanie a vyskytuje se u některých lidí v situacích, kdy jsou vystaveny velkému emočnímu stresu. Poprvé se nutkavá potřeba vytrhávat si řasy či vlasy objevuje v rané pubertě a nejlepší způsob jak se této impulzivní poruchy zbavit je návštěva terapeuta.
Rakovina
Někdy vám mohou řasy začít vypadávat tehdy, když se u vás objeví rakovina. Jedná se sice o vysoce vzácný jev, jenž doprovází lokální typy rakovin, například rakovinu kůže očních víček. V takovém případě jsou rakovinou zasaženy vlasové folikuly. Jakmile si všimnete, že se vám na očních víčkách objevují nehojící se vředy a otoky, navštivte svého praktického lékaře. Samozřejmě se může jednat o ječné zrno, ale opatrnosti není nikdy dost.
Pokud vám denně vypadne pár řas a vaše oko je stále obklopeno jejich hustou zásobou, není nutné se ničeho obávat. Problém nastává ve chvíli, kdy vám začnou řasy okolo oka skutečně řídnout. V takovém případě se pusťte do hledání příčiny.
Zdroj textu: www.georgiaeyeassociates.com, www.vsp.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.