Zdraví

Příznaky signalizující chronický zánět. Některé vás překvapí

I když zánět bývá často přirozenou součástí hojících procesů, jeho nadměrný výskyt tělu nesvědčí. Tělo přirozeně vytváří nové buňky, které nahrazují ty staré nebo poškozené. Pokud se však buněčný růst vymkne kontrole, může to způsobovat velmi závažné zdravotní obtíže a dokonce i rakovinu.

Zánět objevující se v našem těle je známkou poškození určité oblasti. To umožňuje dobře fungujícímu imunitnímu systému „zakročit a sjednat nápravu“. Zánět však musí být pouze dočasná záležitost. Stane-li se záležitostí chronickou, je pak spojován se zdravotními obtížemi. Někdy bývá chronický zánět velmi slabý a nemá téměř žádné projevy, pak je velmi těžké jej rozpoznat. Mohou se však objevovat příznaky, které by na tento problém mohly upozornit.

Projevy zánětu v těle a jak proti němu bojovat

Jak již bylo řečeno výše, některé chronické záněty nemají žádné příznaky nebo jen takové, které bychom s chronickým zánětem snad ani nespojovali. Na které signály těla si dát tedy pozor?

Nadýmání a plynatost

Tato záležitost je velmi nepříjemná. Může ji způsobovat strava, ale také zánět. Dodávejte tělu dostatek potravin s obsahem zinku, mohou to být třeba dva para ořechy denně. Zinek však obsahují i další druhy ořechů, semínka, luštěniny, rostlinné druhy mléka, celozrnné obiloviny, tofu či tempeh.

Bolesti hlavy

Tyto zdravotní obtíže mívají celou řadu příčin. Jednou z nich může být právě chronický zánět objevující se v těle. Zařaďte do jídelníčku větší množství potravin obsahující antioxidanty. Vybírejte si zeleninu zelené a fialové barvy. Také bobulové ovoce nabízí dostatek antioxidantů. Ty nabízí i červená řepa nebo artyčoky.

Nadměrné říhání

Stejně jako plynatost, tak i říhání je velmi nepříjemné. Tento jev může být známkou nemocí spojených se žaludkem nebo zánětem trávicího traktu. Proti zánětlivým procesům v této oblasti může pomoci konzumace potravin s vyšším obsahem omega-3 kyselin. Ty obsahují tučnější druhy ryb jak losos, tuňák, sardinky nebo makrely. Zařaďte je tedy do jídelníčku alespoň 2x týdně.

Zimnice nebo teplota bez viditelných příčin

Mnoho lidí se domnívá, že nevysvětlitelná zimnice nebo horečka jsou známkou blížícího se nachlazení nebo chřipky. Někdy tomu tak však není. Může to být právě známka zánětu v těle. V tomto případě je vhodné z jídelníčku odstranit všechny zdroje rafinovaného cukru.

Tmavé kruhy a otoky pod očima

Jestliže dobře spíte a přesto se pod vašima očima objevují tmavé kruhy nebo otoky, může se jednat o první známky zánětu. Začněte konzumovat více potravin obsahujících probiotika. Obsahují zdravé bakterie. Jedná se o potraviny fermentované – zelí, nakládané okurky, miso nebo jogurty s živými kulturami.

Zácpa

Jestliže trpíte častěji touto závažnou zdravotní komplikací, je potřeba z jídelníčku vyloučit všechny potraviny, které ji způsobují. Jsou to především ty, které obsahují větší množství rafinovaných cukrů, bílou mouku a dále pak banány nebo borůvky. Pozor je potřeba si dát také na potraviny s vyšším obsahem železa (hovězí maso, ústřice nebo kuřecí játra). Je nutno tělu dodávat dostatek tekutin, ovoce a zeleniny a potravin obsahujících vlákninu. Pro úpravu jídla používejte pouze kvalitní rostlinné oleje – panenský olivový nebo kokosový.

Bolesti kloubů

Patří mezi velmi časté příznaky zánětů. Pokud se neléčí, může se objevit bolestivá artritida. Proti bolestem kloubů může pomoci konzumace většího množství omega-3 mastných kyselin v čerstvých rybách (losos, pstruh, tuňák).

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button