Zdraví

Příčinou návalů horka nemusí být jen menopauza

Návaly horka si většina z nás spojuje s menopauzou. Ale za jejich výskytem se mohou ukrývat i některé zdravotní obtíže. Návaly horka jsou stavy, které trvají různě dlouhou dobu, v závislosti na jejich příčinách. Přidávají se k nim ještě další příznaky. Patří mezi ně pocení, zarudnutí kůže, závratě nebo bušení srdce. Návaly horka se objevují v případě, že vnitřní prostředí těla je příliš horké. Začne nám tlouci rychleji srdce, začnou fungovat potní žlázy a krevní cévy nacházející se blízko pod povrchem kůže se rozšiřují. To vše směřuje k ochlazení těla. Jaké jsou tedy další příčiny nadměrných návalů horka?

Hypertyreóza

Jedná se o nadměrnou činnost štítné žlázy. Tělo produkuje větší množství hormonů štítné žlázy. Zrychluje se metabolismus a to může vést právě k návalům horka nebo k nadměrnému pocení. U některých lidí mohou být tyto příznaky tak intenzivní, že jim to brání ve cvičení nebo v pobytu v horkém prostředí. Pak je potřeba navštívit lékaře.

Úzkost

Úzkostné poruchy mohou mít mnoho příčin a mnoho příznaků. Patří mezi ně i návaly horka, zrychlený tep nebo zvýšené pocení. Tyto příznaky se mohou objevovat jako následek uvolnění stresových hormonů. Ty zvyšují cirkulaci a prokrvení svalů a vyvolávají nepříjemné pocity horka.

Kofein

U některých jedinců se objevují návaly horka po konzumaci nápojů, které obsahují kofeiny. Ten může mírně zvýšit srdeční frekvenci a ovlivnit regulaci dilatace krevních cév. Má tedy potenciál k tomu, aby vyvolal návaly horka. Pokud tedy patříte mezi milovníky kofeinových nápojů a tyto zdravotní komplikace se u vás objevují, buďto omezte jejich konzumaci, nebo tělu dodejte během dne dostatek dalších tekutin.

Infekce

Jakákoli infekce, která způsobuje horečku, může vyvolávat i návaly horka. Teplota těla se zvyšuje, neboť to se snaží zničit bakteriální nebo virovou infekci. Jestliže za nadměrným pocením stojí infekce, často ji doprovázejí i další příznaky. Patří mezi ně bolesti svalů a kloubů a pocení. Mezi běžné infekce, které způsobují návaly horka, patří zánět močových cest, infekce kostí, zánět srdce nebo infekce kůže.

Strava

Ano, i strava může vyvolávat nadměrné pocení. Samozřejmostí jsou alkoholické nápoje, které obsahují chemikálie, jež podporují dilataci cév a vyvolávají tak náhlé návaly horka nebo zarudnutí kůže. Totéž platí o potravinách a přísadách. Patří mezi ně pálivá paprika, kajenský pepř nebo chilli prášek. Ty obsahují aktivní složku kapsaicin.

Emocionální reakce

Návaly horka mohou doprovázet také emocionální reakce – hněv, vzrušení či rozpaky. Tyto emoce spouští nervový systém, ten také podporuje dilataci cév, nadměrné pocení, rychlejší tep a zarudnutí pokožky.

Dají se návaly horka eliminovat?

Záleží na jejich příčinách. Pokud se jedná o životní styl, pak postačí udržovat doma nižší teplotu, vyhýbat se konzumaci produktů, které podporují nadměrné pocení, volit vhodné druhy oblečení, tělo dostatečně hydratovat, snížit úroveň stresu, třeba pomocí vhodných dýchacích technik nebo meditací.

Jestliže ani tyto změny nepomohou, je vhodné zavítat ke svému ošetřujícímu lékaři a problém s ním konzultovat.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button