Sůl patří v kuchyni mezi velmi často používané ingredience. Pokud je využívána s mírnou, ničemu neškodí. Problémem je její nadměrné používání. Velké množství soli bývá spojováno s vysokým krevním tlakem a dalšími zdravotními komplikacemi.
Mnoho lidí s chronickými zdravotním obtížemi je nuceno omezit příjem soli. Tu lze nahradit jinými ingrediencemi.
Ingredience vhodné jako náhrada soli
Česnek – toto štiplavé koření zvýrazňuje chuť. Můžeme jej použít do polévek, marinád na maso i zeleninu. Kromě výraznější chuti poskytuje také celou řadu zdravotních benefitů. Sloučeniny obsažené v česneku podporují imunitu, pomáhají snižovat vysoký krevní tlak a dokonce podpoří i zdraví mozku.
Citronová šťáva nebo kůra – v některých receptech představují dokonalou alternativu soli. Citronová šťáva je zdroj kyselin, které pomáhají zvýrazňovat chuť pokrm. Obdobné vlastnosti mají i šťáva a kůra z limetky nebo pomeranče. Citrusy ze použít na vařenou zeleninu, do salátových dresinků a marinád na maso a ryby.
Mletý černý pepř – sůl a pepř představují klasické kulinářské duo. Černý pepř je dokonalým doplňkem polévek, pečeného masa nebo těstovinových pokrmů. Kromě toho jeho pravidelná konzumace může pomáhat v boji proti chronickým zánětům.
Sušená cibule, cibulový prášek – stejně jako česnek, i cibule nabízí zvýraznění chuti. Je účinnější, než cibule čerstvá. Lze ji použít do polévek, pod maso či zeleninu, do dipů nebo salsy.
Balzamikový ocet – má ostrou a kyselou chuť, která má nádech sladkosti. Zvýrazňuje přirozenou chuť pokrmů a minimalizuje používání soli. Lze jej používat pro přípravu salátových dresinků a zálivek, do polévek, pod dušená masa nebo při přípravě zeleninových a masových marinád.
Uzená paprika – má kořenitou chuť, kterou doprovází sytě červená barva. Lze ji přidat k dušenému masu nebo k zelenině.
Rozmarýn – tato oblíbená bylinka se používá v kuchyni velmi často. Použít můžete rozmarýn čerstvý nebo sušený. Je ideální volbou k pečenému masu, k zelenině, do dresinků nebo při přípravě domácího pečiva.
Zázvor – lze používat čerstvý nebo sušený a drcený prášek. Přidat jej můžete do omáček, k zelenině nebo pod maso. Může představovat součást při přípravě zeleninových i masových polévek. Kromě toho má protizánětlivé účinky.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.