Jídlo a recepty

Podzimní suroviny, které jsou zdravé a skvěle chutnají

Využijte podzim ve svůj prospěch a pochutnejte si na zdravých surovinách. Které by neměly v podzimním jídelníčku chybět?

Skořice

Vůni a chuť skořice máme spojenou zejména s Vánocemi. Ačkoliv se jedná o surovinu, která je dostupná během celého roku, právě podzim a zima jsou jejím dominantním obdobím. Skořici si můžete přidat do jablečného štrůdlu, do vánočního cukroví a také třeba do ovesné kaše. Protože má skvělé antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, rozhodně ji neváhejte konzumovat od podzimu do zimy. Prohřeje vás po návratu domů a posílí vaši imunitu.

Své místo má skořice také v ajurvédské medicíně, kde se využívá při dýchacích a zažívacích potížích. Účinky skořice ocení také cukrovkáři, neboť byl prokázán její pozitivní vliv na léčbu diabetu. Když se zařadí do jídelníčku, přispívá ke snížení hladiny cukru v krvi.

Dýně

Dýňová polévka, pečená dýně, dýňové pyré či dýňové rizoto – způsobů, jak můžete v kuchyni dýni využít, je skutečně nespočet. Pokud máte rádi její chuť, snažte se z její hlavní sezóny vytěžit maximum. Můžete si z ní připravit lahodné sladké i slané pokrmy a skutečně si na ni pochutnávat od rána do večera. Dobrou zprávou je, že dýně je cenným zdrojem beta karotenu, vitamínu C a také draslíku. Je tedy nejen lahodná a cenově dostupná, ale také zdravá.

Jablka

Cenným zdrojem vlákniny, draslíku, vápníku, hořčíku, železa a dalších vitamínů a minerálů jsou jablka. V Česku se řadí k těm vůbec nejoblíbenějším druhům ovoce. Téměř z 85 % jsou tvořeny vodou a poslouží jako rychlá svačinka kdykoliv během dne. Navíc obsahují minimum kalorií a sacharidy, které vám okamžitě doplní chybějící energii, a díky vláknině prospívají také vašim střevům. V české kuchyni mají jablka širokou škálu využití.

Upečte si domácí závin, jablečnou bábovku a nebo si připravte strouhaná jablka s medem a ořechy. Díky tomu, že existují letní, podzimní a zimní jablka, jsou dostupná po celý rok.

Růžičková kapusta

Domníváte se, že růžičková kapusta se rozhodně nedá považovat za lahodnou surovinu? Možná jste ji dosud nejedli správně připravenou. Tato zelenina je velice odolná a sklízí se od podzimu až do zimy. Zajímavý je zejména její bohatý obsah vitamínu C. Růžičkovou kapustu si můžete připravit zapečenou se sýrem, přidat ji do těstovin, sáhnout po ní při přípravě kuřete a nebo si z ní uvařit lahodnou krémovou polévku. Jestliže jste této drobné a mrazuvzdorné zelenině dosud nepodlehli, rozhodně ji dejte ještě šanci. Možná vás příjemně překvapí svou lahodnou chutí.

Červená řepa

Když vytvoříte ideální podmínky pro skladování, vydrží vám červená řepa až do jara. Tato zelenina, která pochází ze Středomoří, si získala oblibu napříč celým světem. Své čestné místo má jak v evropské, tak i americké a asijské kuchyni. Vy si ji tak vždy můžete připravit podle aktuální chuti. Červená řepa se dá konzumovat syrová i vařená a v obou případech z ní lze připravit skvělé saláty. Dále se dá červená řepa použít při přípravě polévky, nejrůznějších omáček a dokonce i při pečení.

Syrová má typicky sladkou chuť, ale při vaření a pečení lze její chuť různými způsoby upravovat. Do jídelníčku je vhodné červenou řepu zařadit s příchodem podzimu a do jara ji nevysazovat. Pomáhá totiž předcházet vzniku nachlazení a chřipek, neboť posiluje imunitu. Dále je prospěšná také pro správnou funkci žaludku, jater a střev. Někdy je červená řepa dokonce řazena k superpotravinám.

Kardamom

Podzim a zima jsou skvělým obdobím, kdy lze do jídel přidávat další zahřívací koření, kterým je kardamom. Toto koření pochází z oblasti Indie, Pákistánu, Bangladéše, Bhútánu, Indonésie a Nepálu. V Česku je bohužel stále trochu přehlíženo, což je ohromná škoda. Kardamom je třetím nejdražším kořením na světě, pokud bychom ho hodnotili z pohledu ceny za kilogram. Před kardamomem se nachází již pouze vanilka a šafrán.

Bez kardamomu se neobejde řada indických pokrmů, ale své místo si vydobyl také ve švédské a finské kuchyni. Toto koření můžete přidat do slaných i sladkých pokrmů a také do horkých nápojů. Díky pravidelné konzumaci kardamomu budete předcházet vzniku zánětů a zapomínat bychom neměli ani na jeho bohatý obsah antioxidantů.

Granátová jablka

S příchodem podzimu nastává sezona granátových jablek, jež trvá až do února. Věděli jste, že toto sladkokyselé ovoce pochází z ostrova Sokotra? Granátové jablko má tvrdou slupku, která skrývá šest až dvanáct pouzder. V nich jsou ukrytá semena. Pokud byste někdy chtěli spočítat, kolik průměrně semen obsahuje jedno granátové jablko, je to více než 600.

Podobně jako běžná jablka, také ta granátová jsou téměř z 80 % tvořena vodou. Kromě toho se v nich nachází také vápník, fosfor, železo, hořčík, sodík, draslík a také vitamíny B, C a A. Granátová jablka rostou v USA, Argentině, Asii a také v oblasti Středomoří. Za ta vůbec nejkvalitnější jsou považována jablka rostoucí v Íránu.

Pravidelná konzumace těchto sladkokyselých semen pomáhá snižovat krevní tlak, pomáhá předcházet vzniku kardiovaskulárních onemocnění, snižuje LDL cholesterol, podporuje produkci kolagenu a také má pozitivní vliv na mozek. Ačkoliv je pracné se do tohoto plodu dostat, svými účinky se vám odmění.

Užívejte si podzimní a zimní období naplno a přizpůsobte jim také svůj jídelníček. Konzumací sezónních surovin do svého těla dostanete dostatek zdraví prospěšných látek, posílíte svou imunitu a zároveň si pochutnáte. Vrhněte se do přípravy pokrmů z dýní, jablek, růžičkové kapusty a červené řepy. Při pečení nezapomínejte na skořici a svůj horký nápoj si čas od času okořeňte kardamomem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button