Zdraví

Podstatné informace pro diabetiky

Tento článek disponuje preventivními a bezpečnostními opatřeními pro osoby, postižené diabetem, nebo-li cukrovkou, chcete-li.

Zaměřme se zejména na řidiče. Osoby, které trpí touto nemocí, mohou řídit jen pouze pokud jim to jejich zdravotní stav dovoluje. Cukrovku totiž negativně ovlivňuje zejména nízká nebo naopak vysoká hladina cukru v krvi. Dále jsou to právě problémy se zrakem, které jsou na silnici s řízením naprosto neslučitelné a poškození nervů v rukou a nohou.

Nejčastějším rizikovým faktorem je právě hypoglykémie u řidičů. Bezpečnostním opatřením pro diabetiky pak je osm opatření pro řidiče.

  1. Než si tedy sednete za volant, zkontrolujte si hladinu cukru v krvi. Rozhodně byste neměli řídit, pokud máte nízkou hladinu cukru v krvi, vaše schopnost  soustředění a rozhodování jsou totiž snížené.
  2. Totéž platí při dlouhé jízdě autem – na každé zastávce si zase kontrolujte svou hladinu cukru v krvi. Lékař vás poučí, jak často je třeba na cestách tuto kontrolu absolvovat.
  3. Dále si pravidelně dopřávejte svačinku, kterou doplníte hladinu glukózy v těle, anebo ji naopak regulujete. Svačinka by měla být okamžitým zdrojem cukru, které tělo vyžaduje.
  4. Ihned zastavte auto, pokud zpozorujete jakékoli známky hypoglykémie. Čili rozmazané vidění, rychlou srdeční frekvenci, náhlou nervozitu, třes, únavu, bolest hlavy, zmatenost, závratě, hlad, bledou kůži, pocení nebo zimnici.
  5. Pokud se tak stane, ihned doplňte svou hladinu cukru v krvi pytlíkem cukru, sladkým džusem nebo tabletou glukózy. Po patnácti minutách si hladinu změřte a pokud bude stále nízká, ještě něco snězte. Jakmile se hladina vyrovná, dejte si ještě svačinu s obsahem bílkovin. Teprve pak můžete zase usednout za volant auta.
  6. Pokud se situace bude opakovat, je již načase vyhledat lékaře, protože tohle už je varování, které se nevyplácí podceňovat.
  7. Opakem je hyperglykémie, která není zas až tak vážná, protože se vlastně jedná o hnací prostředek těla, který dodává energii. Její nadhodnota však také není dobrá, proto se rovněž poraďte se svým lékařem.
  8. A hlavně nezapomínejte na pravidelná oční vyšetření, a to zejména v souvislosti s cukrovkou, která mohou figurovat jako prevence před případnou dopravní nehodou.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button