Zdraví

Pampeliškový olej – co, jak a k čemu

Možná si myslíte, že pampelišky nejsou ničím jiným než otravným plevelem, který zamořuje váš dvůr, ale pravdou je, že jsou užitečné všemi možnými způsoby – od kořenů až po špičky. Pampeliškový olej je například vyrobený z květu této rostliny a je tak univerzální, že se používá ke zklidnění suché kůže nebo ke snížení bolesti kloubů, bolesti svalů, napětí a stresu. Výroba vlastního pampeliškového oleje je jednoduchá a je to skvělá cesta, jak zužitkovat tyto žluté léčivé květy, jinak považované za pouhý plevel.

Co je pampeliškový olej a jak ho používat?

Jednoduše řečeno, pampeliškový olej je léčivý olej získaný z květů pampelišky. Historicky se už po staletí používá k léčení. Při masáži může hluboce uvolnit svaly a zmírnit napětí. Také dobře funguje jako hydratační prostředek pro popraskanou a suchou pokožku.

Studie publikovaná v deníku KoreaMed napovídá, že pampelišky mají terapeutické schopnosti k odstranění horečky a zánětu a splasknutí otoku. Olej z pampelišek můžete použít povrchově na uvolnění bolavých a ztuhlých svalů a kloubů, zduřelých ňader a napjatých zad a krku. Jeho protizánětlivé vlastnosti jsou velmi prospěšné při léčbě artritidy a dny. Pokud jste přemýšleli nad eliminací pampelišek, očividně jste nikdy nezkusili tento zázračný olej. Ne bolest a ztuhlost je přímo kouzelný!

Jak vyrobit váš vlastní pampeliškový olej

Jistě se dá pampeliškový olej koupit někde ve specializovaných prodejnách. Proč byste to však dělali? Tato bylina je tak moc rozšířená, že můžete zajít kamkoli na louku nebo do parku a najdete tam celou žlutou peřinu. Jedině si dávejte pozor, aby pampelišky nebyly nijak chemicky ošetřené nějakými pesticidy nebo aby nebyly blízko silnice.

Co budete potřebovat:

  • Čerstvě sesbírané pampelišky
  • Základový olej – mandlový nebo olivový olej
  • Půllitrovou skleněnou nádobu
  • Sítko
  • Jemnou látku
  • Skleněnou lahev

Příprava:

Vyberte si nějaký slunný den, nebo alespoň vyčkejte, až se ranní rosa vypaří z rostlin. Shromážděte plné, nepoškozené a zdravě vypadající květy jednoduchým řezem květinových hlav z rostliny. Nařežte tolik, abyste naplnili pouze polovinu sklenice.

Rozprostřete květy na látku nebo kuchyňskou papírovou utěrku a nechte odstát na 24 hodin. Pampelišky zadržují spoustu vody, proto potřebují dostatek času na vysušení. Pokud jim řádně nedovolíte vyschnout, skončíte s příliš vodnatým olejem. Květy se poměrně smrsknou, ale to je v pořádku.

Naplňte skleněnou nádobu do půli květy. Přidejte dostatečné množství oleje, aby kompletně zalil květy – až po hrdlo sklenice. Použijte lžíci nebo nůž a jemně zamíchejte, abyste zabránili bublinkám vzduchu. Pevně sklenici zašroubujte.

Položte sklenici na teplé a slunné místo a nechte dva týdny odstát. Na rozdíl od většiny infuzovaných olejů, které obvykle vyžadují čtyři nebo více týdnů, pampeliškový olej vyžaduje pouze dva týdny. Vzhledem k tomu, že květy mají v sobě tolik vlhkosti, máčení po více než dva týdny zvyšuje pravděpodobnost vzniku plísní.

Každých několik dnů olej zkontrolujte a jemně protřepte, abyste podpořili uvolňování léčivých účinků z květů. Po dvou týdnech zakryjte síto jemnou látkou a sceďte olej do čisté, sterilizované misky. Rozdrťte květy a promáčkněte látku, abyste získali i poslední kapku vašeho léčivého oleje. Tento olej slijte do čisté a sterilní skleněné lahve.

Poznámka: Všechny oleje mohou žluknout. Ujistěte se tedy, že olej spotřebujete do roka od výroby.

Užitečné rady

  • Pampeliška kvete od počátku jara do poloviny léta, v závislosti na tom, kde žijete. Ale bez ohledu na to, kde žijete, nenalézají-li se pampelišky ve vašem dvoře, můžete je zcela určitě najít blízko domova. Opět se však ujistěte, že květy, které vyberete, nejsou postříkané chemickými pesticidy.
  • Označte své sklenice s názvem a datem, abyste zjistili, zda olej nepřesáhl datum spotřeby.
  • Každých několik dní zkontrolujte váš slunící se olej, zda náhodou nezplesnivěl. Pokud přeci jen spatříte malý kousek plísně, odstraňte tuto část rostliny a plíseň. Bohužel pokud uvidíte, že se ve sklenici nachází plísně hodně, musí být olej zklikvidován.
  • Abyste zabránili vývoji plísní, ujistěte se, že sklenice a víčko jsou zcela suché. Dále se ujistěte, že žádné nástroje, které používáte, nejsou mokré od vody.
  • Uchovávejte váš pampeliškový olej na suchém a chladném místě. Většina infuzovaných olejů vydrží okolo jednoho roku, pokud jsou správně skladované. Přesto však, pokud nevábně zapáchá, pravděpodobně žluknul. Žádné ostýchání a takový olej vyhoďte – vždy si můžete udělat novou várku, která bude vašemu zdraví prospěšná a ne naopak.

Všechno zužitkujte

Pokud jste na lovu pampelišek a neradi plácáte surovinami, listy pampelišek jsou též velice prospěšné a můžete je snadno zužitkovat! Jsou plné prospěšných látek, jako je hořčík nebo zinek a vitamín C. Můžete je jednoduše přidat do salátů nebo tepelně upravit. Pomáhají na celý seznam neduhů: na špatnou pleť, boj proti kožním infekcím, uvolnění zácpy a nadýmání, zklidnění bolavých kloubů a svalů, snížení krevního tlaku, správné jaterní zdraví, normalizaci krevního cukru a zlepšení hladiny cholesterolu, prevenci infekce močových cest či zpevnění kostí.

Po této dávce informací již určitě začnete o pampelišce smýšlet mnohem lépe než jen jako o otravném plevelu. Nemusíte používat chemické prostředky, když pampelišky jsou zcela přírodní, zdarma a nachází se všude kam se jen podíváte.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button