Zdraví

Novak Djoković a jeho lednička pro veřejnost, podívejte se s námi

Pokud jste fanoušci tenisu, určitě vám neunikla rozdílná strava Novaka Djokoviće, kterou si přináší i sebou na kurt. Tento tenista nejí běžné energetické tyčinky a gely, ale dobíjí svou energii sušenými fíky a banány. Nahlédněte s námi pod pokličku jeho životního stylu a docílených úspěchů.

Seznamte se Novakem Djokovićem

Tento srbský tenista, kterému je 28 let, je řazen mezi nejlepší hráče všech dob a je považován za světovou tenisovou špičku. Poznáte ho podle uhlově černých vlasů a hubené vysoké postavy. Mezi jeho tajemství úspěchu patří jeho strava a životní styl, který se velmi liší od ostatních hráčů. Novak Djoković ctí své soupeře a nezapírá upřímnou úctu k jednomu ze svých největších soupeřů Rafaelovi Nadalovi a upozorňuje na to, co Španěl dělá vždy před každým zápasem. Jde o podivná gesta a grimasy. Nadal je určitou směsicí tiků a pověr. Jaké zvyky a zajímavé rituály provádí Djoković?

novak-dokovic-wsjcom-1375280294-346557

Voda a med

První věc, kterou Djoković udělá, když ráno vstane, je to, že vypije jednu sklenici teplé vody a dá si dvě polévkové lžíce medu. To dělá každý den a med jí dokonce během zápasů. Jeho oblíbeným druhem je med Manuka. Velmi chutný, ale velice drahý druh medu, který pochází od včel, které se živí výhradně z květů stromu Manuka na Novém Zélandu.

Tento med má silně antibakteriální účinky. Vodu pije Djoković pouze teplou, jelikož studená voda není pro tělo zdravá a odvádí krev ze svalů. Tenista má blízko k učení a filozofii východní medicíny, proto jsou jeho životní návyky a přesvědčení odlišné od běžných tenistů. První kousek čokolády jedl Djoković v roce 2012 po vítězství ve finále Australian Open, kde vyhrál proti Nadalovi.

628x471

Bez lepku a mléčných výrobků

Djoković se naprosto vzdal lepku a mléčných výrobků. Jeho strava je o tyto dva elementy ochuzena. A proč se tak tenista rozhodl? Vyzkoušel na sobě jednoduchý test. Čtrnáct dní nepozřel žádnou potravinu obsahující lepek a následně na to si dal koláč. Sám to okomentoval jako nepříjemný pocit připomínající závrať z bolavého žaludku.

Poté co ze svého jídelníčku odstranil lepek, zhubl 5,5 kg. Začal se cítit mnohem lehčí, rychlejší, pružnější a lépe soustředěný. Zmizela i jeho alergie a astma. Djoković věděl, že tento krok byl velkým posunem v jeho fyzickém i duševním zdraví, který se dotkl i jeho kariéry. Poté ho již nepotkalo žádné závažnější onemocnění a jeho zranění se hojila rychleji a lépe.

Nechte se inspirovat

Novak Djoković kombinuje zdravé stravování, sport a duševní očistu, což z něj činí odolného a vyrovnaného člověka, který může žít bohatý život, i přes některé prohry. A jaké změny musel v životě podniknout, aby se dostal až na vrchol? Djoković pije velké množství teplé vody za den, konzumuje proteinové nápoje vyrobené z hrachu, tzv. hrašky (hrachové mouky), kterou často používají vegani na obalení zeleniny.

cuvanje-voca-i-povrca-u-frizideru

Začal se také vyhýbat mléčným výrobkům a alkoholu. Doplnil svou stravu o avokádo a kešu ořechy snažil se spotřebovávat jen malé množství cukru. Stejně tak nezanedbává odpočinek a dopřává si nejméně sedm hodin spánku denně. Jelikož je příznivcem východní medicíny, zaměřil se na cvičení jógy a tai-chi. Používá též doplňky melatoninu a měří si během tréninků hladinu stresu v těle. Pomohl mu také určitý duševní ozdravný způsob, který je založen na psaní deníku, ve kterém sledujete svůj vlastní život a duševní odraz. Tím vidíte svůj život. Nezapomínal ani na bylinkové čaje a jeho oblíbenou lékořici.

Novak Djoković je inspirátorem mnoha začínajícím tenistům, ale inspiruje i člověka, který chce změnit své chápání života. Nakoukněte s námi pod pokličku Djokovićova životního stylu i vy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Filoména Božetěchová

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button