HubnutíJídlo a receptyZdraví

Nopal – kaktus, který pozitivně ovlivňuje naše tělo

Nopal, který je známý spíše pod názvem opuncie, je druh kaktusu. Nejenom že nádherně kvete, ale poskytuje nám velmi chutné a především zdraví prospěšné plody. Jeho původní domovinou je Mexiko, ale v současné době bychom jej našli i v Africe, Austrálii a po celém americkém kontinentu.

Miluje suchá místa s písčitou či vápenitou půdou, která prohřívají sluneční paprsky.

Plody tohoto kaktusu jsou elipsovitého tvaru (10 – 15 cm), mají šťavnatou dužinu a velké množství semínek. Svou chutí připomínají hrušky.

Zdraví prospěšné látky

Nopal, nejen čerstvý, ale i ve formě prášku, má nízkou energetickou hodnotu a je bezlepkový. Kaktusové plody obsahují velké množství vlákniny, základní druhy esenciálních aminokyselin, vitamíny (A, B, C), minerály (vápník, draslík, hořčík, železo, zinek, selen, mangan, křemík), berberin (přírodní rostlinný alkaloid), který má blahodárný vliv na nervovou soustavu a pektiny.

Účinky na naše zdraví

Nopal má uklidňující účinky na naši psychiku – pomáhá eliminovat stres.

Pozitivně působí při snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Má příznivý vliv na střeva a žaludeční obtíže. Chrání žaludeční stěnu a pomáhá zabraňovat tvorbě vředů v žaludku.

Je velkým pomocníkem při redukčních dietách – zabraňuje vstřebávání cholesterolu, tuku a cukrů. Urychluje metabolismus. Díky vláknině, která se v něm nachází, tlumí pocit hladu.

Podporuje detoxikaci jater a zklidňuje stresem vyčerpaný organismus a to především velkému obsahu vitamínů, minerálů a aminokyselin.

Pomáhá zlepšovat stav naší pokožky, kterou nejen chrání, ale i hydratuje. Bývá součástí některých kosmetických přípravků.

Využití

Prášek z kaktusových fíků je 100% přírodní produkt, který si nachází stále více příznivců. Lze jej využít do těsta při přípravě pečiva (částečně jím lze nahradit mouku). Častěji se však prášek smíchá s vodou, mlékem nebo džusem. Lze jej přimíchat i do müsli, ovesných kaší nebo jogurtu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button