Babské radyNezařazenéZdraví

Nepravidelná menstruace? Toto potřebujete vědět

Měsíčky jsou zásadní k plození a ženskému zdraví, ale jsou s nimi často problémy. Především tehdy, pokud nepřichází tak, jak by měly. Jakožto ženy k nim často máme rozporuplný vztah. Jsme rády, když přijdou, ale nesmí to být ani příliš pozdě ani příliš brzy a nesmí způsobovat příliš nepohodlí nebo hormonálních změn.

Když se zpozdí a my jsme sexuálně aktivní, dostávají nás často do stresu, že jsme těhotné a z menstruace o týden dříve také nejsme zrovna nadšené. Pokud jste až do teď měli pravidelný cyklus, mohou náhlé změny značit problém. Zde jsou některé důvody, proč vaše menstruace přichází moc brzy.

Předčasný příchod menstruace může znamenat bolestivé stavy i rozházenou psychiku, také vám může zničit plány. Měli jste na víkend naplánované malé prázdniny nebo máte zítra důležitou prezentaci? Menstruace může způsobit mnoho trapných okamžiků, ať už vložka prosvítající pod oblečením či skvrny od krve.

Běžná délka cyklu

Ne každá žena má stejnou délku cyklu a ne každá také začne menstruovat ve stejnou dobu. Většině dívek začínají měsíčky v pubertě, tj. mezi 11 až 13 rokem. Říká se však, že pokud dívka dostane první menstruaci od 8 do 15 let, je to zcela normální.

Doba cyklu se počítá od prvního dne menstruace do prvního dne menstruace následující. Většinou je to 28 dní, a to zejména pokud svou periodu regulujete antikoncepcí.

Nicméně u dospělých žen se normální cyklus může pohybovat v rozmezí od 21 do 35 dní, zatímco u dospívajících dívek to může být od 21 do 45 dní. Samotné menstruační krvácení se také může velmi lišit. Některé ženy krvácí silně první tři dny, některé stejně po celou dobu menstruace.

Většinou by se však menstruace měla stabilizovat do tří let od prvního cyklu. Během let se však váš cyklus může měnit, někdy může být dlouhý 27 dní, jindy i 30. To je ještě normální..

Kdy navštívit lékaře?

Příliš silný nebo slabý výtok krve, oslabující bolest během celého cyklu a náhlé nepravidelnosti v cyklech po letech s normálními periodami bez výkyvů. To vše jsou důvody, kdy byste měla navštívit svého gynekologa, který může vyloučit jakékoli hormonální či zdravotní problémy.

Také, pokud nemenstruujete jeden či dva měsíce a nejste těhotná, je vám špatně po použití tamponů, nebo je vám 15 let a ještě jste neměla menstruaci, to vše jsou další důvody, proč zajít za doktorem.

Nepravidelná menstruace: důvody

Existuje mnoho různých důvodů pro předčasnou menstruaci, včetně těch relativně neškodných, jako je například větší fyzická námaha, stres, změna hmotnosti, nedostatek spánku nebo jakékoli další změny denní rutiny.

Smiřte se s tím, že lidské tělo je zvláštní věc, kterou ani věda ještě není schopna zcela pochopit. Pokud jste udělali výraznější změny ve svém režimu a menstruace přijde dříve, buďte rády, že vaše tělo rychle reaguje na vnější podněty. Opravdu se nejedná o žádný velký problém.

Jste ve stresu

Stres má tendenci ovlivňovat menstruaci mnoha způsoby. Příliš mnoho stresu může váš organismus rozladit, zvýší se hladina stresových hormonů, což má vliv na hypofýzu, která následně ovlivňuje vaječníky a způsobuje tak brzkou, pozdní nebo dokonce žádnou menstruaci.

Pokud jste dostaly měsíčky o týden dříve, zjistěte, zda vás něco v poslední době hodně stresuje a pak se snažte se stresovým faktorům vyvarovat, aby se váš menstruační cyklus napravil.

Razantněji jste ubrala/přibrala na váze

Vaše váha může vaši menstruaci také velmi ovlivnit. Je to z toho důvodu, že váha ovlivňuje produkci hormonů, které ovlivňují váš cyklus. Náhlý úbytek hmotnosti, drastické diety, tvrdé cvičení či nemoc, stejně jako přibývání na váze – to vše může rozhodit váš menstruační cyklus a způsobit, že dostanete menstruaci až o týden dříve či později.

Začala jste či přestala brát antikoncepci

Ať už se jedná o pilulky či jiný antikoncepční mechanismus, tyto věci regulují váš cyklus prostřednictvím hormonů a mohou dočasně způsobit nerovnováhu v těle, než se vše vrátí k normálu.

Došlo k jakékoli změně

Vaši menstruaci mohou ale ovlivnit i faktory, které s ní na první pohled nesouvisí.

Například těhotenství může přinést špinění a vy si jej můžete splést s brzkou menstruací, zejména samozřejmě pokud o svém těhotenství nevíte. Možná jste si ráno zapomněla vzít antikoncepci, nebo jste začala či ukončila dietu, přestěhovala jste se..Je také možné, že jste začala aktivně sexuálně žít nebo se rozešla s láskou svého života – i zlomené srdce může mít na tento proces vliv.

Nejeden vnější faktor může menstruaci ovlivnit a upřímně řečeno, je v pořádku, že vaše tělo si je vědomo těchto změn a podle toho na ně reaguje.

Dostala jste infekci

Sexuálně přenosné infekce jsou často záludné a jejich jediným příznakem může být krvácení mezi vašimi periodami, které si s nimi můžete splést. Nicméně pokud má vaše „ranná menstruace“ lehčí průběh než obvykle, je čas popřemýšlet o svých ložnicových aktivitách a vydat se k doktorovi.

Máte gynekologický problém

Pokud vám byly diagnostikovány děložní myomy, endometrióza nebo jakýkoli jiný problém s dělohou či vaječníky, nepravidelná menstruace může být nedílnou součástí vašeho života.

Pokud jste ještě nedostala diagnózu a nepravidelnou menstruací dlouhodobě trpíte, je čas na vyšetření, abyste vyloučili jakékoli možné zdravotní problémy.

To vše jsou důvody, které mohou způsobovat nepravidelnou menstruaci. Nezapomeňte tedy navštívit svého gynekologa, pokud máte pocit, že se něco děje. Klíčem k úspěchu je, abyste nepodléhali panice a zjistili příčinu a mohly nastolit změny k lepšímu.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button