Zdraví

Nejšílenější léčebné metody, které byly v historii běžné

Nyní na ně pohlížíme jako na šílené, ale v minulosti byly zcela běžné. Jaké léčebné metody se v historii praktikovaly, ale nyní se nám z nich ježí vlasy na hlavě hrůzou?

Pouštění žilou

V minulosti lidé věřili, že některé příznaky lze z těla jednoduše odčerpat. Této zaručené léčebné metody se využívalo při léčbě horečky, zánětů a vysokého krevního tlaku. Postup spočíval v tom, že se pacientovi otevřela žíla, nejčastěji ta na ruce, a následně došlo k odčerpání určitého množství krve. Dnes již víme, že pokud pacient ztratí velké množství krve, může dojít k jeho oslabení, ale v těch nejkrajnějších případech také k úmrtí vlivem vykrvácení a šoku.

Rtuť

Nyní již víme, že rtuť je toxická a rozhodně se nedoporučuje její orální podávání. Dokonce i teploměry plněné rtutí jsou již považovány za nebezpečné a nedoporučuje se je používat. Nicméně ve starověku a středověku byla rtuť oblíbenou léčebnou pomůckou. Používala se ve formě masti, ale dokonce byla pacientům podávána také orálně. Není divu, že mnoho pacientů nezemřelo na původní nemoc, nýbrž na otravu rtutí.

Arsenik

Setkali jste se někdy s tvrzením, že jed podávaný v malých dávkách může léčit? Tohoto hesla se v historii drželi lidé při léčbě mnoha vážných onemocnění, protože podávali pacientům arsenik. Kromě toho byl také přísadou zázračných krémů, které měly ženám pomoci udržet si krásu. Bohužel mnoho lidí na následky požívání arseniku zemřelo. V současné době je arsen považován za karcinogen a je potvrzeno, že i dlouhodobé užívání malých dávek může vést k výskytu nemocí.

Waterboarding

V současné společnosti je waterboarding považován za formu brutálního mučení, ale věděli jste o tom, že dříve k němu lidé přistupovali jako k účinné léčebné metodě? Používala se zejména k léčbě pacientů trpícími duševními poruchami. Nutno podotknout, že mnoho pacientů následkem vodní terapie zemřelo, tudíž se rozhodně nedá považovat za účinnou.

Léčba malárií

Někdy je nutné vyhnat čerta ďáblem. Alespoň to si pravděpodobně pomyslel rakouský lékař Julius Wagner-Jauregg. Přišel totiž se zaručenou metodou léčby syfilisu. Bakterie způsobující toto onemocnění jsou citlivé na teplo a při vyšších teplotách skutečně dochází k jejich zničení. Tento rakouský lékař tudíž přišel s geniálním nápadem, jak syfilis z těla pacienta účinně vyhnat. Stačilo, aby se pacient trpící syfilisem nakazil ještě malárií. Jedním z projevů malárie jsou totiž horečky.

Přestože zní tato metoda léčby šíleně, Julius Wagner-Jauregg byl poměrně úspěšný a zemřelo pouze 15 % jeho pacientů. Jeho nápad léčit jednu nemocí jinou nemocí mu dokonce vynesl Nobelovu cenu. Od terapie malárií, která probíhala v praxi tak, že byla pacientovi podána injekce s malárií, se ale naštěstí již dávno opustilo a přešlo se na léčbu antibiotiky a dalšími typy léků.

Bělení zubů močí

Ve starověkém Římě se dělo mnoho podivných věcí a jednou z nich je rozhodně používání moči k bělení zubů. Lidé, kteří toužili po krásném úsměvu a bílém chrupu, používali místo ústní vody moč, protože amoniak měl údajně napomáhat s odstraňováním skvrn ze zubů.

Léčba heroinem

Jakmile vás postihne kašel, uvaříte si bylinkový čaj a zapijete jím sirup na kašel. Ovšem pokud byste se chtěli kašle zbavit v 19. století, byl by vám předepsán speciální lék proti kašli, jehož nedílnou ingrediencí byl heroin. Ten měl nahradit vysoce návykový morfin, ale jak se ukázalo, nejednalo se o příliš šťastné rozhodnutí. V současné době je heroin považován za vysoce nebezpečnou drogu a rozhodně vám ho k léčbě kašle nikdo nepředepíše.

Kouření při léčbě astmatu

Na kouření se v minulosti nahlíželo zcela jinýma očima. Dlouhou dobu se nevědělo, že kouření způsobuje rakovinu a ještě před pár lety bylo běžné, že se kouřilo v restauracích a barech. Bizarní ovšem je, že kouření se dokonce využívalo k léčbě astmatu. Lidé věřili, že kouření zklidňuje dýchací cesty a proto se astmatikům doporučovalo, aby si na zklidnění dopřáli cigaretku nebo dvě. Ačkoliv se jim v danou chvíli možná i o něco lépe dýchalo, jejich onemocnění se následně zhoršilo a u některých se rozvinula také rakovina plic. Dnes již víme, že kouření je naopak nezdravé a nevyužívá se k léčbě žádné nemoci.

Prořezávání dásní

Slyšeli jste někdy o tom, jak se francouzský chirurg Ambroise Paré pokusil v 16. století snížit kojeneckou úmrtnost? Protože dětská úmrtí byla v té době mnohem častější, snažili se lidé odhalit její příčinu. Mnoho dětí umíralo v období od šesti měsíců do dvou let, což je shodnou okolností období, kdy u nich dochází k prořezávání mléčných zubů. Právě Ambroise Paré přišel s teorií, že dětské zuby nejsou dost silné na to, aby samy prorazily dáseň, a proto jim je nutné trochu pomoci. V dásni se totiž mohou vytvořit záněty, které děti následně zabíjí.

Lékaři tedy v rámci prevenci řezali dětem dásně s pomocí skalpelů. Tento přístup získal na popularitě a dokonce se o něm zmínil také lékař Marshall Hall, jenž žil až na přelomu 18. a 19. století. Řezání dětských dásní považoval za účinnou metodu, jež vede k snížení úmrtnosti dětí. Bohužel není znám přesný počet dětí, které kvůli této brutální metodě zemřely. Nicméně šokující je to, že návod na správné řezání dětských dásní jste mohli v učebnici stomatologie najít ještě v polovině 20. století.

Jak šílené léčebné metody, které byly praktikovány v historii ukazují, na jejich počátku byl vždy dobrý úmysl. Bohužel v mnoha případech byly lidem podávány jedy, drogy a dokonce docházelo i k jejich zcela zbytečnému mučení, jehož výsledkem byla bolestivá smrt.

Zdroj textu: www.medicalnewstoday.com, www.statnews.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Zdroje:

  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/323221#2-Cutting-teeth
  • https://www.statnews.com/2015/11/06/alarming-medical-procedures-history-forgot/
  • https://eurozpravy.cz/veda-a-technika/veda/234796-lecba-horsi-nez-nemoc-metody-ktere-pouzivali-ranhojici-v-minulosti-dnes-pusobi-drasticky
  • https://publications.ersnet.org/content/erj/24/5/822

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button