Zdraví

Nejlepší tipy na boj s bronchitidou

Předcházet bronchitidě lze i vhodnou stravou, stejně jako u celé řady jiných chorob. Proto lze doporučit konzumaci hodně čerstvého ovoce a zeleniny, také tučných ryb, libového masa a dýňových semínek. Omezit bychom měli alkohol a kofein a úplně se vyhýbat kouření.

Dvě formy bronchitidy

Rozeznáváme bronchitidu chronickou a akutní. Chronickou způsobuje zejména kouření. Bronchitida je podle zdravotníků druhou nejčastější příčinou absence v zaměstnání po chřipce. Přitom je známo, že stav postiženého se výrazně zlepší, pokud přestane kouřit a dodržuje rozumné stravovací návyky.

Akutní bronchitida je obvykle virového původu, kdy bakterie útočí na organismus oslabený nachlazením nebo chřipkovým virem. Hlavními příznaky bývají kašel, sípot, dušnost a tvorba zeleného nebo žlutého hlenu. Při zanedbání může přerůst na zápal plic.

Projevy chronické bronchitidy se často vracejí celé roky a postižení trpí opakovanými záchvaty kašle; někdy se u nich vyskytuje zvýšená tvorba hlenu.

Jak pomáhá zdravá strava

Především pomáhá posílit přirozenou obranyschopnost organismu. Správnou funkci imunitního systému podporuje zejména přiměřený příjem vitaminů A a C a zinku. Mrkev, špenát, jarní cibulka, pórek a ananasový meloun jsou vydatnými zdroji beta-karotenu, který pomáhá v boji proti plicním onemocněním. Také jedna malá porce jater týdně poskytuje dostatek vitaminu A.

Čerstvé ovoce a zelenina jsou nabité vitaminem C. Dietní zinek lze získat z plodů moře, dýňových jader a libového hovězího masa. Tučné ryby pomáhají plicím svými protizánětlivými účinky.

Co pomáhá lepšímu dýchání

Kromě některých léků si dnes můžeme dopřávat také aromaterapii, do které patří éterické oleje extrahované z eukalyptu, yzopu a santalu. Eukalyptový olej je účinný především na uvolnění městnání krve a na pročištění hlavy. Podobné účinky má také yzop. Santal je výborným pomocníkem při relaxaci, protože uvolňuje svalové a nervové napětí.

Pro inhalaci buď nakapeme několik kapek od každého z nich na papírový ručník, nebo je přidáme do mísy horké vody (nikoliv vařící!), a to v poměru 3 kapky eukalyptového oleje, 2 kapky yzopu a 2 santalu. Zdraví prospěšné oleje se získávají i z dostupnější borovice.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button