Konzumací fermentovaných potravin podpoříte zdravý střevní mikrobiom. Rozmanitá řada bakterií nacházejících se ve střevním traktu podporuje pravidelné trávení, dobrou náladu a kontrolu krevního cukru. Do kategorie fermentovaných potravin patří ty, které jsou vyráběny s živými aktivními bakteriemi nebo je obsahují. K procesu fermentace dochází v případě, že bakterie nebo kvasinky rozkládají přirozené cukry v potravinových produktech. Fermentace má vliv na chuť, texturu a nutriční profil jak potravin, tak i nápojů. Které fermentované potraviny tedy přidat do jídelníčku?
Kysané zelí
Tato potravina se konzumuje po celá staletí napříč kulturami různých států. Je to základní potravina kuchyně evropské i asijské. Poskytuje dokonalý zdroj živých, aktivních kultur, ale pouze v případě, že není pasterizováno. Zahřívání prospěšné bakterie ničí. Kromě živých kultur nabízí kysané zelí vitamíny C a K. Má silné protizánětlivé vlastnosti.
Kombucha
Jedná se o sycený, fermentovaný nápoj, který vzniká spojením čaje, cukru a symbiotické kultury bakterií a kvasinek. Má typickou pikantní chuť. Čaj je silným zdrojem antioxidantů, kombucha obsahuje prospěšné rostlinné živiny fytochemikálie. Pozor dejte na obsah cukru.
Kimchi
Jedná se o formu kvašeného zelí. Představuje základ korejské kuchyně. Kromě zelí je to kombinace dalších přísad – ředkvičky, sůl, rybí nebo sojová omáčka, česnek, cibule, zázvor nebo červená paprika. Obsahuje prospěšné laktobacily, dietní vlákninu a sloučeniny s antioxidačními vlastnostmi. Ty pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a posilují imunitu.
Tempeh
Tento rostlinný protein se vyrábí z fermentovaných sojových bobů. Před konzumací je často pasterizován a vařen. Je zdravý pro srdce.
Kefír
Fermentovaný mléčný výrobek se vyrábí z různých druhů mléka spojených s kefírovými zrny. Posiluje mikrobiální diverzitu ve střevech a pomáhá v těle snižovat záněty. Také zlepší kardiovaskulární zdraví. Obsahuje velké množství bílkovin, draslík a vápník a malé množství laktózy.
Jogurty
Obsahují živé aktivní kultury a jsou tak dalším skvělým zdrojem probiotik, která jsou šetrná k našim střevům. Kromě toho jsou jogurty dobrým zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, vitamínu B12, vápníku, fosforu a draslíku. Pravidelnou konzumací jogurtů podpoříte regulaci hmotnosti, zdraví kostí, rovnováhu krevního cukru a regulaci krevního tlaku.
Miso a Natto
Vyrábějí se z fermentovaných sojových bobů. V tradiční japonské kuchyni se Natto přidává do rýžových pokrmů a polévek. Pasta Miso se používá stejně jako koření. Pokrmům propůjčuje netradiční chuť.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.