Zdraví

Neignorujte záhadné bolesti vašeho těla, odhalte je včas

Každý z nás pravděpodobně zažil bolest, která se vyskytla čistě náhodou. Ať už byla bodavá nebo píchavá, často se rychle objevila i vytratila. Nicméně ne všechny tyto bolesti by měl člověk ignorovat.

Jsou totiž i jakýmsi varováním před vážnými zdravotními potížemi! Včasné odhalení těchto bolestí je pro zachování vašeho zdraví životně důležité. V tomto článku si představíme 10 z nich, se kterými si není radno zahrávat.

Bolest na hrudi

bolestiPokud jste se setkali s bolestí na hrudi, může za tím stát srdeční onemocnění. Pokud se k tomu přidají další přidružené symptomy typu bolestí v krku, dolní čelisti, ramen nebo paží, je velká pravděpodobnost, že se jedná o infarkt. Je důležité, abyste okamžitě vyhledali lékaře.

Bolest v dolní části zad

Bolest v dolní části zad dost často poukazuje na problémy s ledvinami. Rozhodně tuto bolest nenechte odejít jen tak bez většího povšimnutí. Možná je tato bolest způsobena ledvinovým kamenem, obvykle sama mizí a objevuje se v určitých nárazových vlnách. Pokud vás takto bolí záda neustále, může to značit infikované oteklé ledviny. Bohužel se taková bolest objevuje i v horších případech – u nádorů ledvin.

Akutní bolest břicha

Pokud cítíte bolesti v břiše a nejsou způsobeny intenzivním tělesným cvičením nebo těžkým jídlem, neměli byste bolesti břicha oddalovat, ale jít k lékaři. Ledviny, plíce, děloha – to vše jsou orgány, které do jisté míry ovlivňují i problémy se zažíváním. Bolesti žaludku jsou velmi nepříjemné. V pravém dolním kvadrantu se objevuje bolest při zánětu slepého střeva vyžadující urgentní chirurgický zákrok. V pravém horním kvadrantu se bolesti týkají většinou žlučníku a v horní části zase zánětu jater nebo slinivky.

Bolest nohou

Mnoho fyzické aktivity spojené s namáhavým sezením způsobuje bolest lýtek. Žilní a tepenná síť v dolních končetinách je složitá, přesto mimořádně důležitá. Může se tu začít srážet krev a dojít k hluboké žilní trombóze. Otoky nohou je tedy potřeba vyšetřit.

Brnění v nohou a pažích

Tak tato bolest je velmi známá. Když si přesedíme nohu nebo přeležíme ruku, je nám ten pocit velmi blízký. Děje se tak v důsledku omezeného průtoku krve a zmizí, když vstaneme nebo začneme s končetinou hýbat.

Pokud však dochází k brnění končetin častěji, pak je třeba navštívit lékaře. Poškození nervů potřebuje lékařské vyšetření. Takové chvění již není způsobené statickou polohou, ale je třeba příznakem periferní neuropatie.

Obecné symptomy bolesti

bolestiProjevuje se tak docela mnoho chorob a jednou z nich je i fibromyalgie. K tomuto onemocnění jsou náchylnější ženy – zvyšuje se citlivost na bolest a vnější tlak, dalším nespecifickým příznakem je i nespavost. Bolesti v různých částech těla způsobuje i deprese, např. bolesti hlavy a zad.

Bolest ve varlatech

Mnoho vážných zdravotních stavů souvisí s menší kýlou, ale i rakovinou. K bolesti dochází z důvodu zkrouceného semenného provazce. Testikulární bolest někdy souvisí i s nadvarletem. Jedná se kolikrát i o křečové žíly (varikokéla).

Těžké bolesti hlavy

Náhlá bolest hlavy signalizuje přechodnou ischemickou ataku nebo mozkovou mrtvici, zvláště poté, když jsou tyto bolesti doprovázeny rozmazaným viděním.

Bolest při sexu

Dyskomfort v pánevní oblasti během pohlavního styku dost často poukazuje na zánětlivé onemocnění. Bakteriální infekce vejcovodů a dělohy se vyznačuje otokem a překrvením tkáně. Záněty vedou k jejímu zjizvení a v některých případech zapříčiňují neplodnost.

Vleklá bolest kloubů

Kromě osteoartrózy, která za normálních okolností nastává s věkem, souvisí bolest kloubů třeba i s onemocněním zvaným lupus. Lupus se dále projevuje ztrátou vlasů, horečkou a chronickou únavou.

Bolesti kloubů mohou souviset s revmatoidní artritidou nebo hepatitidou. Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, jehož příčinou je neřízený imunitní systém, který útočí na vlastní tkáň.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button