Zdraví

Nadbytek spánku je zdraví škodlivý: Jak poznat, že spíte víc, než je nutné?

O tom, že nedostatek kvalitního spánku je zdraví škodlivý, se mluví neustále. Věděli jste ale o tom, že stejně škodlivý je také jeho nadbytek? A co váš spánek?

Kolik spánku je tak akorát?

Odborníci se shodují na tom, že dospělý člověk by měl každou noc spát 7 až 9 hodin. Tento počet hodin je optimální a ráno se budete cítit svěže a plní energie a vaše pracovní výkony budou na vysoké úrovni. Naopak lidé, kteří spí pravidelně méně než 7 hodin, mohou být podráždění a také se zvyšuje riziko toho, že se u nich vyskytne nějaký zdravotní problém.

Příliš mnoho spánku

V prosinci roku 2018 vyšla v časopise European Heart Journal studie, která se se zaměřovala na to, jak je lidské zdraví ovlivněno příliš velkým množstvím spánku. Studie se zúčastnilo přes 116 000 dobrovolníků, kteří byli v rozmezí od 35 do 70 let. Jednalo se o obyvatele 21 různých světových zemí a nechyběli mezi nimi obyvatelé Severní a Jižní Ameriky, Evropy, Jižní a Jihovýchodní Asie, Číny, Afriky a Blízkého východu.

Studie probíhala po dobu osmi let. 4 381 dobrovolníků zemřelo a 4 365 jich během doby pozorování prodělalo infarkt nebo mrtvici. U lidí, kteří průměrně spali osm až devět hodin denně, bylo riziko zdravotních komplikací vyšší o celých 5 %.

Ti, kteří si dopřávali spánek v rozmezí od devíti do deseti hodin, měli pravděpodobnost výskytu zdravotních obtíží na 17 % a nejhorších vyhlídky měli lidé, kteří spali více jak deset hodin denně. U těch se riziko výskytu zdravotních problémů vyšplhalo až na šokujících 41 %.

Pozor na odpolední siesty

Studie poukázala také na to, že riziko výskytu srdečních a cévních mozkových příhod je vyšší také u těch, kteří si během dne rádi dopřejí odpolední siestu. To se ale vztahuje pouze na spáče, kteří denně spí více jak 6 hodin. Naopak pro lidi, kteří spí v noci méně jak šest hodin, je odpolední siesta vhodná a přispívá ke snížení rizika chronického nevyspání.

Jak poznat, že spíte příliš

Spánek je zkrátka velmi komplexní a vyžaduje pozornost každého z nás. Lidé, kteří spí málo, mají vyšší riziko úmrtí, ti, kteří spí naopak až příliš, ale také. Pokud jste se tedy až dosud radovali z toho, že spíte dlouho a usínání vám nedělá potíže, zpozorněte. To, že spíte příliš, poznáte zcela jednoduše. Jestliže uleháte do postele, ve které strávíte spánkem 10 a více hodin, ale přesto se přes den cítíte unavení a bez energie, jste přespalí. Samozřejmě ale existují lidé, kteří mají vyšší potřebu spánku a po 10 a více hodinách strávených v posteli jsou svěží a dokáží normálně fungovat. Problém nastává tehdy, když ani desetihodinové a delší dávky spánku pro vás jsou nedostatečné a cítíte, že byste v posteli potřebovali strávit nejlépe celý víkend.

Proč je příliš spánku nebezpečné?

Vědci radí, že byste se měli mít na pozoru tehdy, když cítíte, že dlouhý spánek je zcela nepostačující.

Kdy je dobré navštívit doktora

Důvodem toho, proč jste neustále unavení, totiž může být nějaká nemoc. Neodkládejte tedy návštěvu lékaře a podstupte důkladné vyšetření. Příčinou vaší zvýšené potřeby spánku může být například spánková apnoe, syndrom zpožděné spánkové fáze nebo hypersomnie. Právě hypersomnie je definována tím, že jste neustále unavení, máte nekontrolovatelnou potřebu spát a často máte potíže se probudit.

Ovšem v těch závažnějších případech se může jednat o Parkinsonovu nemoc, narkolepsii, syndrom neklidných nohou, traumatické onemocnění mozku či deprese. Pravidelné přespávání může dále přispět také k výskytu cukrovky, obezity a mrtvice.

Jak vám může přespání znepříjemnit každodenní život?

Lidé, kteří tráví v posteli příliš času, mohou být náchylnější k výkyvům nálad, také mohou pociťovat mozkovou mlhu, úzkosti a neklid. Ačkoliv je to zvláštní, příliš spánku může mít na váš život stejný vliv jako jeho nedostatek.

Jak dostat svůj spánek pod kontrolu?

Ve chvíli, kdy začnete v posteli trávit každou volnou chvíli, ale stále se budete cítit jako tělo bez duše a lékař vám nestanoví žádnou závažnou diagnózu, může být důvodem nadměrné potřeby spánku narušení vašich vnitřních hodin. K tomu, abyste je opět dali do pořádku, je nutné nastavit si denní režim, který budete pečlivě dodržovat. Do postele se naučte chodit stále ve stejnou hodinu a také budík si na ráno nastavujte stále na stejný čas. Dále dodržujte spánkovou hygienu a snažte se vyvarovat denních šlofíků.

Tipy jak začít spát tak akorát

Jste nevyléčitelní spáči a budík bez výčitek třeba i pětkrát za sebou odložíte? Vyzkoušejte následující tipy a triky:

  • Budík položte co nejdál od postele. Tak budete muset ráno skutečně vstát, abyste ho mohli vypnout.
  • Naplánujte si na ráno nějaké důležité schůzky, a to včetně víkendů. Díky tomu budete mít důvod ráno skutečně vylézt z postele na první zazvonění budíku.
  • Ihned po ránu se vydejte do koupelny, kde si omyjte obličej studenou vodou.
  • Připravte si vydatnou snídani a nastartuje svůj mozek.

Vyhledejte pomoc terapeuta

Nedaří se vám držet se své naplánované ranní rutiny? Pomoci vám může také návštěva terapueta, pod jehož vedením podstoupíte kognitivně-behaviorální terapii.

Zúčastněte se spánkové studie

Další možností je účast ve spánkové studii. Odborníci během ní získají potřebná data, od kterých následně odvodí tu správnou léčbu.

Spánek je alfou a omegou zdravého života. Hlídejte si kolik hodin denně spíte. Pokud je to více jak 10 hodin a stále se cítíte unavení, může být příčinou nějaké onemocnění, a proto neváhejte s návštěvou ordinace doktora.

Zdroj textu: www.nhlbi.nih.gov, www.realsimple.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button