Plísňová onemocnění kůže nám mohou velmi znepříjemnit život. Existují lehčí formy – např. plíseň nohou, ale i těžší, kdy plíseň napadá vnitřní orgány, což už je závažný zdravotní problém, kdy je nutné navštívit lékaře. Plísňová onemocnění jsou však velmi nakažlivá  a pokud se vyskytnou u některého člena rodiny, je nutné dodržovat přísná hygienická opatření. Pozor, plíseň může chytit i vaše domácí zvíře.  Nejčastějším problémem bývá plíseň nohou.

Prevence

Plísním se obecně daří ve vlhkém a teplém prostředí, obvykle ji tedy „chytnete“ v bazénu, či v sauně, v lázních.  Je tedy důležité si před odchodem nohy řádně omýt mýdlem a vodou a vysušit je do sucha. 

Doma dodržujte zásadu „každý svůj ručník, každý svou žínku.“ Ručníky měňte minimálně jednou týdně.

Noste ponožky z přírodních vláken, které sají pot a vlhkost. Rovněž kvalitní obuv, ve které noha může „dýchat,“ je velmi důležitá. Ponožky denně měňte.

Pokud se vám nohy potí, používejte zásyp  – pudr, který nohy udrží déle suché.

Při návštěvě bazénu čí sauny noste gumové boty.

Léčení

Plíseň se obvykle objevuje mezi prsty nohou, nebo v tříselné krajině. Postižená místa jsou zarudlá a svědí. Někdy dochází až k odlupování kůže, místa jsou bolestivá, až mokvající.

Bylinky

Pomoci si můžeme přírodní léčbou. Na postižená místa přikládáme odvar z lopuchu či měsíčku nebo heřmánku. (lze použít také tinktury z těchto bylin) Lze také použít echinaceu, nebo dobromysl. Obklady přikládáme třikrát denně několik minut.

Čaje

Pijte čaj ze směsi echinacey, pampelišek, lopuchu, kopřiv a máty. Tato čajová směs má výrazné protiplísňové účinky a zvyšuje vaší imunitu. Postačí jeden šálek denně.

Koupele

Účinné jsou i koupele. Nohy ponořte do umyvadla s teplou vodou (asi na 10minut) , do které jste přidali po dvou kapkách levandulový, měsíčkový a tea tree olej. Nejlépe je toto aplikovat před spaním. Nebo zvolte variantu,  kdy nohy zabalíte do bavlněné tkaniny namočené v této tekutině, zakryjte mikroténovou folií a natáhněte ponožky, aby obklad  držel.  Nechte působit přes noc.

Čtěte:  Vaše zdraví je ve vašich rukách - vše, co potřebujete ke kontrole hladiny cukru v krvi je jedno vařené vejce

Další jednoduchý trik, který můžete zkusit je obklad z kousku gázy namočené v medu nebo v jablečném octu. Obklad zase upevníme obvazem nebo ponožkou a necháme působit ideálně přes noc. Dalším přírodním postupem je vtírání rozdrceného česneku na postižená místa.

Pokud je ale postižené místo rudé, oteklé nebo i přes léčení se stav nezlepšuje, navštivte lékaře.

Sdílejte