Plísňová onemocnění kůže nám mohou velmi znepříjemnit život. Existují lehčí formy – např. plíseň nohou, ale i těžší, kdy plíseň napadá vnitřní orgány, což už je závažný zdravotní problém, kdy je nutné navštívit lékaře. Plísňová onemocnění jsou však velmi nakažlivá a pokud se vyskytnou u některého člena rodiny, je nutné dodržovat přísná hygienická opatření. Pozor, plíseň může chytit i vaše domácí zvíře. Nejčastějším problémem bývá plíseň nohou.
Prevence
Plísním se obecně daří ve vlhkém a teplém prostředí, obvykle ji tedy „chytnete“ v bazénu, či v sauně, v lázních. Je tedy důležité si před odchodem nohy řádně omýt mýdlem a vodou a vysušit je do sucha.
Doma dodržujte zásadu „každý svůj ručník, každý svou žínku.“ Ručníky měňte minimálně jednou týdně.
Noste ponožky z přírodních vláken, které sají pot a vlhkost. Rovněž kvalitní obuv, ve které noha může „dýchat,“ je velmi důležitá. Ponožky denně měňte.
Pokud se vám nohy potí, používejte zásyp – pudr, který nohy udrží déle suché.
Při návštěvě bazénu čí sauny noste gumové boty.
Léčení
Plíseň se obvykle objevuje mezi prsty nohou, nebo v tříselné krajině. Postižená místa jsou zarudlá a svědí. Někdy dochází až k odlupování kůže, místa jsou bolestivá, až mokvající.
Bylinky
Pomoci si můžeme přírodní léčbou. Na postižená místa přikládáme odvar z lopuchu či měsíčku nebo heřmánku. (lze použít také tinktury z těchto bylin) Lze také použít echinaceu, nebo dobromysl. Obklady přikládáme třikrát denně několik minut.
Čaje
Pijte čaj ze směsi echinacey, pampelišek, lopuchu, kopřiv a máty. Tato čajová směs má výrazné protiplísňové účinky a zvyšuje vaší imunitu. Postačí jeden šálek denně.
Koupele
Účinné jsou i koupele. Nohy ponořte do umyvadla s teplou vodou (asi na 10minut) , do které jste přidali po dvou kapkách levandulový, měsíčkový a tea tree olej. Nejlépe je toto aplikovat před spaním. Nebo zvolte variantu, kdy nohy zabalíte do bavlněné tkaniny namočené v této tekutině, zakryjte mikroténovou folií a natáhněte ponožky, aby obklad držel. Nechte působit přes noc.
Další jednoduchý trik, který můžete zkusit je obklad z kousku gázy namočené v medu nebo v jablečném octu. Obklad zase upevníme obvazem nebo ponožkou a necháme působit ideálně přes noc. Dalším přírodním postupem je vtírání rozdrceného česneku na postižená místa.
Pokud je ale postižené místo rudé, oteklé nebo i přes léčení se stav nezlepšuje, navštivte lékaře.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.